Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lapte praf sugar
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lapte praf sugar

buna ziua,
ma interesez daca se mai da lapte praf pentru sugari?? Mie m-i s-a zis ca ar trebui sa primesc ca am un baietel de o luna. Nici nu stiu unde trebuie sa ma duc sa intreb, si daca se mai dau bani de la primarii ca am nascut primul copil.
Va rog frumos sa-mi spuneti unde si ce acte trebuie pentru ambele probleme semnalate mai sus.
Va multumesc anticipat.
Gabriella
Lapte praf gratuit se mai acorda sugarilor in varsta de pana la 1 an, dar care corespund anumitor criterii: mama bolnava HIV, TBC, etc, mama decedata, plasament sau adoptie, copil care nu ia in greutate dupa o anumita perioada, lucru verificat de medic samd.
Laptele se solicita de la medicul de familie la care e inscris copilul care va va prezenta toate categoriile stipulate in lege. Acesta "dispune" de o cantitate limitata, pe care o imparte cazurilor inscrise la el in functie de prioritate, cantitatea putand varia intre 1-8 cutii lapte praf lunar.
Primaria nu mai acorda ajutorul copiilor nascuti dupa 1 iulie 2010.
mikas, utilizator