Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de arestare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de arestare

buna seara! prietenul meu este arestat pt o fapta ce nu a comis-o,putand fi probat acest lucru cu probe si martori.....liberarea sub control judiciar i s-a respins insa el mai are 5 zile pana la expirarea mandatului.intrebarea mea este urmatoarea stiind ca judecatorul de fond are minim 5 zile pana la expirarea mandatului pentru a da un nou mandat...poate fi pus in libertate daca in cursul celor 5 zile nu i se prelungeste mandatul?:(
ana89, utilizator
este foarte adevarat ca nu am calificarile necesare pt a ma opune deciziei luate de persoane cu experienta in domeniu,insa eu incerc numai sa ma documentez si sa incerc sa inteleg anumite aspecte ce pot fi incadrate la erori.....am vorbit cu avocata,iar aceasta mi-a spus ca in cazul in care nu i s-a dat prelungirea de mandat,nu ar avea de ce sa ii respinga cererea de eliberare sub control judiciar.Astfel fiind spuse mi-a afirmat faptul ca poate iesi din detentie.....eu vreau numai sa ma luminez in anumite privinte-nu sa critic
domnul avocat Lascoschi ce alte opinii mi-ati putea ajuta?....sunt efectiv disperata deoarece din cauza naivitatii lui s-a ajuns aici,iar cu toate ca este nevinovat el acum plateste o fapta neispasita

:(
Da, domnul R.Gabi are dreptate.
Trebuie analizat probatoriul de un avocat.
Trebuie analizata si hotararea judecatoreasca prin care s-a admis propunerea de arestare preventiva a parchetului.
Daca probele sunt indoielnice avocatul poate specula acest aspect dar trebuie sa o faca in mod intelegent si profesionist.
Din ce ziceti dvs. situatia este indoielnica dar trebuie sa existe mai mult de atat la dosarul cauzei deoarece sunt foarte rare cazurile in care se emite aiurea un mandat de arestare preventiva.
Poate ca avocata dvs. nu v-a dat informatiile complete...

avocat Claudiu Lascoschi
in tot acest timp doamna avocat mi-a spus ca de vina pentru faptul ca inca este retinut in arest ar fi cel de-al doilea inculpat care la inceput si-a declarat vinovatia,iar mai apoi la recurs ca nu a fost el....probele acestuia ca nu ar fi fost lipsesc cu desavarsire,insa prietenul meu are documentele necesare si am facut copie dupa dosar pt a ma consulta si cu alt avocat astfel am vazut ce probe sunt....poate fi retinut numai pt ca cel de-al doilea inculpat nu isi poate dovedi nevinovatia?cu toate ca sunt in acelasi dosar mi se pare inuman sa ti arestata o a 2 a persoana pe motiv ca POATE a fost cu vinovatul
Din punctul meu de vedere este nelegal a se proceda asa dar pot exista situatii de acest gen insa trebuie sa mai existe ceva oarecum indoielnic care s-a coroborat cu declaratia celuilalt coinculpat.
Nu se poate emite mandat de arestare pe considerentul ca ,,poate" a fost cu celalat, ci ca ar exista presupunerea rezonabila ca a comis fapta respectiva...
Insa, cat de rezonabila este presupunerea instantei nu se poate spune decat dupa o analiza concreta a tot ce exista la dosar.
Cate file aveti in copii xerox?

avocat Claudiu Lascoschi