Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

la aplicare unei contraventii,in speta agentii se poarta abuziv cer actele unei persoane care nu se afla la volanul masinii de peste 2 ore ,tipa fac ca toate cele fiare profitand de faptul ca se afla intr-o zona latularnica.
Mai mult ca niste domi inrocmesc un proces verbal pe un formular diferit in loc de ce l cuprins in anexa 1 D intocmesc pe anexa 1 A.Se poate anula pr verbal numai pentru forma?
Impotriva acelui proces verbal se face contestatie la judecatoria de la locul unde s-a savarsit contraventia.Se expun si motivele pentru care se cere constatarea nulitatii a PV de catre instanta de judecata si se ataseaza PV. Este important daca exista cel putin un martor pe langa dvs si daca cerut sa va scrie-ti mentiunile (astea ar ajuta mai mult instanta sa constate ca nu au fost indeplinite conditiile de forma pentru ca PV sa fie valid.
Faptul ca au intocmit procesul verbal mai tarziu nu este o anormalitate.
Faptul ca se poarta urat,poate fi sesizat sefilor lor,daca puteti dovedi existenta unui comportament jignitor din partea politistilor.
Verificati veridicitatea consemnarilor din procesul verbal,modul in care au fost acestea facute,daca sunt rubrici neconsemnate sau consemnate gresit,pentru a vedea daca in cauza sunt aplicabile motivele de nulitate prev.de art.16,17,19,34 din OG nr.2/2001