Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva pentru teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva pentru teren

SC...., platitoare de tva, in 2008 a achizitionat un teren intravilan de la o persoana fizica. Adimistratorii au incheiat un contract de superficie cu firma pentru a realiza o constructie pe acest teren. La acest moment casa si terenul este intabulat cu acelasi numar cadastral.
Acum se doreste vanzarea acestui imobil(terenul pe persoana juridica si constructie pe persoana fizica).
Se plateste Tva pentru teren?
Multumesc
Daca SC platitoare de TVA, .....DA !