avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva pentru teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva pentru teren

SC...., platitoare de tva, in 2008 a achizitionat un teren intravilan de la o persoana fizica. Adimistratorii au incheiat un contract de superficie cu firma pentru a realiza o constructie pe acest teren. La acest moment casa si terenul este intabulat cu acelasi numar cadastral.
Acum se doreste vanzarea acestui imobil(terenul pe persoana juridica si constructie pe persoana fizica).
Se plateste Tva pentru teren?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters178043 , utilizator 19:03, 2 Ianuarie 2011
Daca SC platitoare de TVA, .....DA !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta jramona jramona Un imobil este cumparat astfel: constructia de catre o persoana straina iar terenul de catre o persoana juridica romana. Mentionez ca imobilul era intabulat in ... (vezi toată discuția)
Vanzare casa cu sau fara tva ttclaudiu ttclaudiu Buna ziua, in anul 2009 am achizitionat un teren pe firma, pe care am ridicat o casa (la rosu). Din lipsa de fonduri, am hotarat vanzarea ei. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
tva teren waverider waverider Vreau ca societatea comerciala (perfect solvabila si activa, platitoare de TVA), care are in proprietate un teren intravilan construibil sa transfere acest ... (vezi toată discuția)