Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Deschidere proces
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Deschidere proces

Buna ziua.
Pentru a deschide un proces impotriva societatii de asigurari Carpatica, obligatia de a face, ce am de facut?

Multumesc
inainte de proces va trebui sa indepliniti o procedura prealabila prevazuta de art.720/1 C. pr. civila.
Adica?
Contractele de asigurare nu sunt asimilate contractelor comerciale, asa ca procedura prealabila de care vorbeste art. 720^1 Cod. proc. civ. nu este aplicabila.
Pentru a deschide o actiune in instanta, formulati cererea si o motivati in drept si-n fapt, apoi o depuneti la instanta.
Ar fi bine sa luati legatura cu un avocat, nu este chiar simplu sa te bati singur cu firmele de asigurari.
Va multumesc pentru sfat
Codul comercial stabileste ca asigurarile terestre,chiar mutuale,in contra daunelor si asupra vietii reprezinta fapte de comert.
Au calitatea de comercianti cei care fac fapte de comert,avand comertul ca o profesiune obisnuita si societatile comerciale.
Daca un act este comercial numai pentru una din parti,toti contractantii sunt supusi,cat priveste acest act,legii comerciale.
In consecinta,litigiul are natura comerciala si este obligatorie indeplinirea procedurii prealabile prevazuta de art.720' C.pr.civ.
floare _de_ colt, utilizator