Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Deschidere proces
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Deschidere proces

Buna ziua.
Pentru a deschide un proces impotriva societatii de asigurari Carpatica, obligatia de a face, ce am de facut?

Multumesc
cel ce nu a fost despagubit de asigurare trebuie sa cheme in judecata doar firma de asigurare sau trebuie sa cheme in judecata si pe proprietarul auto in cauza?
daca nu il va chema pe proprietar in judecata, poate acesta fi chemat ulterior (de catre firma de asigurari sau de catre instanta)?

Dv degeaba chemati asiguratul in judecata pt ca el are asigurare RCA. Cu ajutorul unui avocat specializat pe daune din asigurari chemati in instanta asiguratorul ca sa plateasca daunele produse de asiguratul sau si cheltuielile de judecata.
Se poate cita asiguratul ca martor. Puteti actiona si fara avocat sau jurist insa soc.de asig. au avocati si juristi care stiu cum sa ''puna problema'' si tineti cont ca ei asta fac toata ziua de ani de zile .... daca aveti dreptate nu inseamna ca vi se va da dreptate in final .