Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cu cine ma judec?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cu cine ma judec?

Speta este urmatoarea:

A (angajat la firma X) accidenteaza pe V. Firma X in calitate de proprietar al masinii are asigurare la o firma oarecare. In urma avizarii daunei se acorda despagubiri de catre asigurare de 1900 lei in conditiile in care masina valoreaza 5000 lei.

Intrebarea mea este cu cine se judeca V?
M-am gandit ca ar fi recomandat sa-l cheme in judecata pe A in baza art 998-999 C.civ si pe firma acestuia in calitate de comitent. Insa nu stiu ce sa faca cu firma de asigurari, sa o cheme tot V in judecata sau, mai bine sa o cheme firma X sau A in garantie?!?

Multumesc
V poate chema in judecata pe A, cel vinovat de producerea accidentului....comitentul si chiar firma asiguratoare, chemata in garantie.
Multumesc,
1. Asa m-am gandit si eu initial, insa ce fac daca A(sa presupunem ca este insolvabil) nu ii cheama in garantie pe comitent si firma de asigurari.? Cum pot sa fiu sigur ca am de unde sa obtin despagubiri in cazul in care sa spunem ca A nici nu se prezinta in fata instantei?

Aveti posibilitatea sa ii chemati dvs.....pana la urma , interesul dvs este sa va recuperati prejudiciul.
V poate chema direct in judecata pe societatea de asigurari in calitate de asigurator - in mod normal asa se procedeaza in astfel de cazuri. La fel in proces vor fi chemati si A si X pentru a fi sigur ca hotararea judecatoreasca obtinuta va fi opozabila tuturor.
Daca V ii da in judecata pe A si X, instanta este obligata sa citeze din oficiu si societatea de asigurari.
Strati a scris:

V poate chema direct in judecata pe societatea de asigurari in calitate de asigurator - in mod normal asa se procedeaza in astfel de cazuri. La fel in proces vor fi chemati si A si X pentru a fi sigur ca hotararea judecatoreasca obtinuta va fi opozabila tuturor.
Daca V ii da in judecata pe A si X, instanta este obligata sa citeze din oficiu si societatea de asigurari.

Exact aici vroiam sa ajung. Astfel daca V ii cheama in judecata doar pe comitent si pe A scapa de parcurgerea procedurii prev de art.720`1 C.pr.civ. fata de asigurari, sau neaparat trebuie sa faca acest demers in privinta asigurarilor?
.
Multumesc