avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ASIGURARE LOCUINTA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ASIGURARE LOCUINTA

BUNA ZIUA!
Daca am un credit ipotecar si casa este asigurata prin credit mai este necesara asigurarea obligatorie a locuintei?
Cel mai recent răspuns: biamaria , utilizator 14:22, 9 Martie 2011
Veti avea obligatia asigurarii doar la expirarea politei facultative, in termen de 15 zile (daca expira dupa 1 iulie 2011), iar daca veti opta pentru asigurare facultativa care include si riscurile catastrofale nu trebuie sa mai faceti pe cea obligatorie.

La multi ani!
Daca aveti asigurare facultativa care sa cuprinda si riscurile PAD atunci nu mai sunteti obligata sa mai faceti si asigurare obligatorie
De la ce data intra in vigoare aceasta lege?Deasemenea de cand incep sa se emita sanctiuni?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare locuinte remusremus remusremus Daca am asigurare facultativa a locuintei, mai trebuie asigurare obligatorie PAD (vezi toată discuția)
Lamurire asigurare obligatorie(pad) vs asigurare facultativa phoenix13 phoenix13 salut, am o asigurare facultativa (a trebuit sa o fac pt programul prima casa) in care printre riscurile asigurate se afla si in caz \\"inundatii, ... (vezi toată discuția)
Asigurarea obligatorie a locuintelor dellux dellux Daca am incheiat o asigurare facultativa a locuintei de 17 euro trebuie sa am si asigurarea obligatorie PAD ? (vezi toată discuția)