Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ASIGURARE LOCUINTA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ASIGURARE LOCUINTA

BUNA ZIUA!
Daca am un credit ipotecar si casa este asigurata prin credit mai este necesara asigurarea obligatorie a locuintei?
Veti avea obligatia asigurarii doar la expirarea politei facultative, in termen de 15 zile (daca expira dupa 1 iulie 2011), iar daca veti opta pentru asigurare facultativa care include si riscurile catastrofale nu trebuie sa mai faceti pe cea obligatorie.

La multi ani!
Daca aveti asigurare facultativa care sa cuprinda si riscurile PAD atunci nu mai sunteti obligata sa mai faceti si asigurare obligatorie
De la ce data intra in vigoare aceasta lege?Deasemenea de cand incep sa se emita sanctiuni?