Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... doua infractiuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

doua infractiuni

sunt acuzat de 2 infractiuni distrugere alin.1 si incaerare daca sunt gasit vinovat ce pedeapsa pot primi? va multumesc anticipat
Fiind vorba despore un concurs de infractiuni, in caz ca veti fi gasit vinovat, va avea loc o contopire a pedepselor, si se va aplica cea mai grea, plus un spor ( dar nu obligatoriu), de pana la 5 ani.
se poate da cu suspendare?
Amanuntele date de dvs sunt destul de vagi,deci ar trebui sa detaliati faptele,participatia dvs la acestea,daca aveti antecedente penale.
Pe de alta parte,discutand la modul general,fara a vedea actele si lucrarile dosarului niciun profesionist,nu poate "pronostica" pedeapsa care va va fi aplicata si modalitatea de executare a acesteia.
daca nu au fost pagube foarte mari puteti scapa si cu o amenda penala.
succes
incaerarea sa produs intr-un bar; plangerea de distrugere a fost facuta de patronul barului care a fost si el inplicat si e acuzat si el de incaerare,eu am certif. medico legal de 16 zile ,nu am ripostat nu am distrus nimic,noi am fost 3 persoane ei au fost 8 pers.