avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... doua infractiuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

doua infractiuni

sunt acuzat de 2 infractiuni distrugere alin.1 si incaerare daca sunt gasit vinovat ce pedeapsa pot primi? va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:54, 3 Ianuarie 2011
Care sunt probatoriile in favoarea si in defavoarea dvs ?
(acte,martori,alte probe care sa va ateste sustinerile si eventuala nevinovatie)
what a scris:

incaerarea sa produs intr-un bar; plangerea de distrugere a fost facuta de patronul barului care a fost si el inplicat si e acuzat si el de incaerare,eu am certif. medico legal de 16 zile ,nu am ripostat nu am distrus nimic,noi am fost 3 persoane ei au fost 8 pers.


Eu cred ca daca va angajati avocat se poate ajunge si la amenda administrativa dar trebuie sa va angajati avocat din faza de urmarire penala.
Daca va angajati avocat dupa ce veti fi trimisi in judecata se poate aplica o amenda penala sau o pedeapsa cu suspendare daca nu aveti antecedente penale sau nu sunteti recidivist.
Dupa parerea mea ar cam trebui sa cadeti la pace toti...si sa va faceti baieti cuminti ...toti...inclusiv patronul...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

what a scris:

incaerarea sa produs intr-un bar; plangerea de distrugere a fost facuta de patronul barului care a fost si el inplicat si e acuzat si el de incaerare,eu am certif. medico legal de 16 zile ,nu am ripostat nu am distrus nimic,noi am fost 3 persoane ei au fost 8 pers.


Eu cred ca daca va angajati avocat se poate ajunge si la amenda administrativa dar trebuie sa va angajati avocat din faza de urmarire penala.
Daca va angajati avocat dupa ce veti fi trimisi in judecata se poate aplica o amenda penala sau o pedeapsa cu suspendare daca nu aveti antecedente penale sau nu sunteti recidivist.
Dupa parerea mea ar cam trebui sa cadeti la pace toti...si sa va faceti baieti cuminti ...toti...inclusiv patronul...

avocat Claudiu Lascoschi


Corect,este posibila si o amenda administrativa.
Dar...numai daca nu se sesizeaza instanta deoarece aceasta ii va taxa...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infractiune Larisa adela Vasile Larisa adela Vasile prietenul meu este incadrat la legea39/2003 art.10.ce poate sa pateasca? este grav? (vezi toată discuția)
Credit cu acte false. sfaturi si consecinte. danceforlife danceforlife In urma cu 2 ani la indrumarea unei cunostiinte am fost manipulat spre a lua un credit cu acte false. Recent am primit o citatie de la Politia Judiciara, fiind ... (vezi toată discuția)
Furt calificat -oglinda auto alexvl006 alexvl006 Am furat o oglinda de la un bmw, am fost la politie si aveau amprentele mele pe carcasa oglinzii respective si o camera de filmat in zona pe care am fost zarit ... (vezi toată discuția)