Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare in munca

Buna ziua.
Se pot incadra in munca, cu drepturi depline, cei ce urmeaza cursurile unei scoli, pe functia atribuita de scoala pe care se presupune ca o vor absolvi?
In speta, ca maistru, un salariat ce urmeaza o scoala de maistrii ,ca inginer, un salariat ce urmeaza o facultate, sau tehnician, cel ce urmeaza o scoala de profil ?
Logic nu are cum sa i se atribuie unui om o profesie daca nu a absolvit si nu a sustinut un examen. Atata timp cat nu ai diploma, nu poti avea profesia de inginer, de exemplu.
De multe ori, realitatea sfideaza logica. Am pus aceasta intrebare deoarece se practica niste metode cu derogari, numiri temporare etc.