Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventiile civile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventiile civile

daca un muncitor este incadrat cu, conventie civila:
1. beneficiaza de somaj la incheierea unui an de munca ?
2. se considera vechime in munca conventia civila neinregistrata la ITM ?
Activitatea prestata in baza unei conventii civile nu confera prestatorului calitatea de salariat.
Prin urmare, la incetarea unui astfel de contract prestatorul nu va beneficia de indemnizatia de somaj.

Conventiile civile nu se inregistreaza la ITM.