Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Solicitare acte de la angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Solicitare acte de la angajator

Am solicitat de 2 ori cu cerere scrisa "cu nr de inregistrare si semnatura de primire" copii dupa note explicative date in urma cercetarilor disciplinare.
Asta a fost acum 8 luni si inca nici un raspuns.
Cum poate fi tras angajatorul la raspundere pt acest refuz de am i elibera copie conform cu originalul?
multumesc

Revin cu inca o intrebare.
Am fost sanctionat disciplinar de trei ori in 4 luni.
Nu am contestat aceste decizii de sanctionare in termenul e 30 zile.
Acum dupa 6 luni pot cere repunerea in termen pe motivul ca in perioada respectiva aveam probleme cu inima, am ajuns de mai multe ori la urgente si recomandarea doctorului pe langa medicamente a fost sa evit situatiile de stres si de conflict lucruri care au provocat disfunctionalitati al ritmului cardiac si probleme de tensiune.
ANDREI2002, utilizator
solicitarea trebuia facuta prin scrisoare recomandata cu, confirmare de primire
Puteti incerca o cerere de repunere in termenul de contestatie a deciziei de sanctionare . La cerere atasati si copii de pe actele medicale in care se precizeaza ca in acea perioada ati fost bolnav.