avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plati la bugetul asigurarilor sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plati la bugetul asigurarilor sociale

Am platit la bugetul asigurarilor sociale strict suma de pe statul de plata.
Primesc instiintare de la adm. financiara cu modul de repartizare a sumelor in care acopera dobanzi si penalitati anterioare si debitele raman neplatite.
Va rog sa ma ajutati cu legea sau art. Cod Fiscal unde revine vechea "suveica" intrucat mi-a scapat.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Olteanu Cornelia , utilizator 14:26, 23 Martie 2011
Nimeni nu raspunde ???
marianaragalie a scris:

Am platit la bugetul asigurarilor sociale strict suma de pe statul de plata.
Primesc instiintare de la adm. financiara cu modul de repartizare a sumelor in care acopera dobanzi si penalitati anterioare si debitele raman neplatite.
Va rog sa ma ajutati cu legea sau art. Cod Fiscal unde revine vechea "suveica" intrucat mi-a scapat.
Multumesc!

Buna seara!
Ati platit in timp util sau ati mai depasit 25 ale lunii? Iar daca s-a intamplat acest lucru bineinteles ca s-au acumulta penalitati, dobanzi, air atunci cand faceti plati intai se sting ale si dupa debitul. Aveti contabil?Il platiti? Atunci trimiteti-l la fisc sa ceara o fisa pe platitor si sa vada despre ce este vorba.E bine sa lecturati si dvs.Codul fiscal+normele si Codul de procedura fiscala si sa va lamuriti!!
Vedeti daca contabilul v-a facut viramentele in Contul Unic pentru Bugetele si Fondurile Speciale. Verificati in Portalul Anaf, la programul de plati, intrati in prg.op-uri selectati localitatea si vedeti contul unde trebuie s virati contributiile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe dividende padarom padarom va rog sa imi raspundeti daca am procedat corect: am virat impozitul pe dividende la trezorerie, in contul persoane fizice, ca ulterior sa aflu ca trebuia ... (vezi toată discuția)
Somatie admin. financiara. ndan57 ndan57 Subiect: RE: SOMATIE ANAF BUNA SEARA, as dori daca se poate un sfat, asociatia a primit astazi o somatie cum ca ar avea de platit o suma aferenta lunilor ... (vezi toată discuția)
In anul 2012 am fost suspendat din funcție in urma unei plângeri ... IONESCU ELEODOR IONESCU ELEODOR In anul 2012 am fost suspendat din funcție in urma unei plângeri penale formulata de angajator (BCR). Prin decizia definitiva a instanței de apel, ... (vezi toată discuția)