Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plati la bugetul asigurarilor sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plati la bugetul asigurarilor sociale

Am platit la bugetul asigurarilor sociale strict suma de pe statul de plata.
Primesc instiintare de la adm. financiara cu modul de repartizare a sumelor in care acopera dobanzi si penalitati anterioare si debitele raman neplatite.
Va rog sa ma ajutati cu legea sau art. Cod Fiscal unde revine vechea "suveica" intrucat mi-a scapat.
Multumesc!
Nimeni nu raspunde ???
marianaragalie a scris:

Am platit la bugetul asigurarilor sociale strict suma de pe statul de plata.
Primesc instiintare de la adm. financiara cu modul de repartizare a sumelor in care acopera dobanzi si penalitati anterioare si debitele raman neplatite.
Va rog sa ma ajutati cu legea sau art. Cod Fiscal unde revine vechea "suveica" intrucat mi-a scapat.
Multumesc!

Buna seara!
Ati platit in timp util sau ati mai depasit 25 ale lunii? Iar daca s-a intamplat acest lucru bineinteles ca s-au acumulta penalitati, dobanzi, air atunci cand faceti plati intai se sting ale si dupa debitul. Aveti contabil?Il platiti? Atunci trimiteti-l la fisc sa ceara o fisa pe platitor si sa vada despre ce este vorba.E bine sa lecturati si dvs.Codul fiscal+normele si Codul de procedura fiscala si sa va lamuriti!!
Vedeti daca contabilul v-a facut viramentele in Contul Unic pentru Bugetele si Fondurile Speciale. Verificati in Portalul Anaf, la programul de plati, intrati in prg.op-uri selectati localitatea si vedeti contul unde trebuie s virati contributiile