avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cabinet avocatial in faliment?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cabinet avocatial in faliment?

Exista posibilitatea ca un cabinet avocatial sa intre in faliment/lichidare?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:35, 8 Aprilie 2008
av_bobic a scris:


Societatea civilă profesională este o forma de asociere in vederea exercitarii profesiei, deci are personalitate juridica. Caracterul intuituu personae este intre pesoana clientului si persoana societatii profesionale. Dupa cum spunea si Veronica: ..."tot clientul alege societatea profesionala pe baza unor criterii personale "...



societatea civila profesionala nu are personalitate juridica, cum poti spune asa ceva? doar cea cu raspundere limitata are. sca-ul este o asociere fara personalitate juridica intre persoane fizice.
andreimunteanu a scris:
sca-ul este o asociere fara personalitate juridica intre persoane fizice.

Si atunci cum de in contracte apare sca-ul? Cum de la finante platitor de impozit/TVA este SCA-ul? Cum de are patrimoniu propriu? Cum de are scop propriu? Cum de are toate elementele personalitatii juridice?
Andreea Lisievici a scris:

andreimunteanu a scris:
sca-ul este o asociere fara personalitate juridica intre persoane fizice.

Si atunci cum de in contracte apare sca-ul? Cum de la finante platitor de impozit/TVA este SCA-ul? Cum de are patrimoniu propriu? Cum de are scop propriu? Cum de are toate elementele personalitatii juridice?


pentru ca exista ca entitate expres prevazuta si de alte legi: asociere fara personalitate juridica. iar cu privire la impozit sa stii ca nu il platesti pe sca ci pe asociat. mai tii minte societea civila din codul civil? dupa modelul ei a fost facuta.
Da, mai, SCA nu plateste impozit sau TVA decat aia care e SRL. Si sunt putine.
In rest, SCA are un fel de personalitate... :)) ca sa spun asa... are identificator fiscal, ca si asocierea civila, exact... E ceva similar.
Dar poate avea angajati, si pentru ei retine toate cele.

Alte discuții în legătură

si-a facut cineva stampila personala ca av. stagiar colaborator? marinaL marinaL Buna! Am si eu o nelamurire. Este vorba de posibilitatea de avea clienti proprii, iar indrumatorul imi permite. Imi poate spune cineva care e procedura ... (vezi toată discuția)
Stagiar, colaborare cu mai multi avocati Georgelius Georgelius Buna seara dragi colegi, O amica, proaspat avocat, mi-a supus atentiei o problema privind colaborarea sa, careia nu i-am gasit o rezolvare, ba mai mult i-am ... (vezi toată discuția)
Contractul de colaborare al stagiarului Lucian Croitoru Lucian Croitoru Un avocat [b]stagiar [/b]care are un contract de colaborare cu o forma de organizare a profesiei (un cabinet individual, de exemplu) poate sa aiba dreptul la ... (vezi toată discuția)