Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - obligatii fiscale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - obligatii fiscale

Buna ziua,
Asa cum probabil va dati seama, eu nu prea inteleg noile reglementari fiscale.
Va rog mult de tot sa ma lamuriti si pe mine care sunt obligatiile mele fiscale ca PFA, pe langa achitarea CASS si CAS.
1.Ce declaratii trebuie sa depun, unde si pana la ce data?
2. Cum se achita impozitul acum: lunar il calculez eu sau trebuie sa fac o declaratie anticipativa pe 2011 si in functie de asta imi calculez impozitul (pe care il achit in transe trimestriale?)?
VA MULTUMESC MULT
1. Veti achita CASS 5,5 % -din veniturile nete trimestrial . Aceasta in functie de declaratia depusa initial la Directia de Finante ,in care veti estima un plafon net ce se calculeaza ca diferenta dintre venituri si cheltuieli . Se va face regularizare pentru acest an in anul urmator ,cand veti depune Declaratia finala de impunere.

2. CAS 1 %- Declaratia se depune lunar la AJOFM . Nu puteti declara ca venit mai putin de 1% din salariul mediu pe economie .

3.Impozit pe venit 16 % -conditiile fiind aceleasi ca la contributia CASS.