Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura minor

am revenit ptr ca nu am primit nici un raspuns.poate nu am fost destul de explicita .voi pleca doar eu cu fetita in italia ,sotul ramane in tara,restul il stiti sper sa primesc un raspuns
Daca nu sunteti divortata,va trebuie procura notariala din partea sotului.Daca sunteti divortata ,iar prin sentinta de divort,minora v-a fost incredintata,nu mai este nevoie de aceasta procura,fiind de ajuns aceasta sentinta la trecerea frontierei.
andymaurul, utilizator
1.In caz ca nu exista o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, cu privire la incredintarea copilului minor, e necesara procura din partea sotului, care va cuprinde persoana deplasarii, locatia unde veti sta, pentru un timp determinat.
2.In cazul in care exista o hotarare judecatoreasca , definitiva si irevocabila, nu este obligatoriu acordul tatalui copilului.

Trebuie, insa , eliberat un pasaport pentru minor.