Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ma intitulez cornel
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ma intitulez cornel

cu respect am o problema la care sper sa ma puteti ajuta:in anul 2006am avut o relatie de concubinaj in urma caruia a rezultat o fetita care acum are virsta de 3anu si 6 luni,la numita data a naseri copilului eu nu am putut fi prezent pt ami recunoaste fetita deoarece ma aflam incarcerat intrun pnt spaniol unde am ispasit 3 ani,dupa eliberarea mea am continuat relatia perioada de un an de zile dupa care am ajuns sa ne despartim iar fetita noastra se afla in posesia ei concubina avind toate drepturile.in acest caz eu doresc sa ma sfatuiti ce cai trebuie sa urmez pt ami putea intra in drepturile de tata si cu cine trebui sa ma consult pt ami obtine aceste drepturi,in tot acest timp nu miam putut vedea fetita lucru care pe zi ce trece ami este tot mai greu. an speranta ca dumneavoastra ami veti da un respuns cat mai curand posibil .....va multumesc anticipat...cu respect cornel
sfatul meu este sa va angajati un avocat , o dati in judecata si ve-ti avea si dmv dreptul sa va vedeti copilul ba mai mult se vor stabili niste date cand dmv va puteti bucura alaturi de copil, sarbatori precum craciunul . pastele zile onomastice....banuiesc ca doamna cu care ati convietuit o perioada scurta mizeaza si pe faptul ca dmv ati fost inchis intr-un penitenciar si ...totul i se cuvine...curaj totul se rezolva cu rabdare..succes
este trist ca unii parinti nu pot gandi in favoarea copiilor lor, ci se gandesc in mod egoist numai la ei insisi...nu se gandesc ca orice copil are nevoie de ambi parinti si numai asa se pot dezvolta normal...
oricum, aveti nevoie de un avocat, altfel nu veti reusi sa va indepliniti dorinta si sa faceti bine copilului
va dorim succes
o veti actiona in judecata pe mama pt recunoastere minor , si apoi cereti un program de vizita al fetitei. veti avea si obligatia de a plati pensie