Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rezilierea contract societate telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rezilierea contract societate telefonie mobila

Am primit astazi in posta o notificare de plata catre [EDITAT] companie specializata in recuperarea creantelor atat pe cale amiabila cat si pe cale judiciara.

Am si incheiat in urma cu ~2 ani (in toamna lui 2008) un abonament cu {FURNIZOR] am scos at la abonament un [TELEFON]. In urma unor neintelegeri cu ei nu am mai platit abonamentul (148 ron pe care mi i-au bagat din burta) si le-am zis la telefon sa il inchida si sa si-l f*ta (cu alte cuvinte dar cam asta era intelesul) pt ca eu nu platesc pt ce nu am vorbit. Mi-a venit in urma cu ~ 1 an o instintare ( de la alta firma) prin care mi se spunea sa platesc ~ 830 ron. iar acum mi-a venit de la [EDITAT] insintare de 1264 ron din care:
- contravaloare servicii.........149 ron
-penalizari de intarziere.........441 ron
-taxa de reziliere.....................674 ron

Din cate stiu taxa de reziliere a devenit ilegala, dar am sunat la firma de recuperare si mi-a raspuns un tip foarte flegmatic care mi-a spus ca aceasta clauza nu se aplica contractelor incheiate inainte de promulgarea legii adica retroactiv. E adevarat sau vorbeste doar ca sa ma sperie. Stiu ca partea cu faptul ca nu am platit din cauza ca mi-au bagat minute e greu de demonstrat doar ca vreau sa motivez ca nu am platit din cauza clauzei de reziliere incercand astfel sa anulez si penalizarile de intarziere ( eu as fi platit nenea da nu si taxa nedreapta de 674 ron)
Le-as da 149 ron numa sa ma scap de ei si sa isi cumpere tot medicamente si lumanari de ei si naiba in cine mai face contract cu excrocii de la [FURNIZOR] (scris intentionat asa ca sa nu ma poata da in judecata pt calomnie fraierii de la firma in caz ca citesc:P). Am citit pe net tot felul de variante,... ba ca da, ba ca nu.
Am primit un raspuns ca ar putea sa imi ceara pretul telefonului (caz in care iarasi spe sa scap de penalizarile de intarziere). ( Ce nu ai zis nenea ca vrei sa iti platesc telefonu,....? Iti dadeam banii pe el si gata).

ContSters20980, utilizator
Si eu am primit astazi, 07.01.2010 cam acelasi formular, sunt cam in aceeasi situatie, difera doar telefonul [EDITAT] si sumele:
- contravaloare servicii.........117 ron
-penalizari de intarziere.........319 ron
-taxa de reziliere.....................800 ron
total:1.236 RON

Mentionez ca mie nu mi-a venit alta instiintare de la alta firma.

Si eu sunt interesat de taxa de reziliere, este sau nu abuziva pentru contracte semnate inainte de promulgarea legii?

PS: Acum am mai vazut ceva pe notificare: Penalitatile de intarziere se actualizeaza zilnic pana la plata integrala a debitului, totalul acestora putand depasi cuantumul sumei asupra careia sunt calculate!

E legal?
ContSters20980, utilizator
CountPorcula a scris:

Am primit astazi in posta o notificare de plata catre SC............. companie specializata in recuperarea creantelor atat pe cale amiabila cat si pe cale judiciara.

Am si incheiat in urma cu ~2 ani (in toamna lui 2008) un abonament cu .................. am scos at la abonament un Samsung D900i. In urma unor neintelegeri cu ei nu am mai platit abonamentul (148 ron pe care mi i-au bagat din burta) si le-am zis la telefon sa il inchida si sa si-l ....... (cu alte cuvinte dar cam asta era intelesul) pt ca eu nu platesc pt ce nu am vorbit. Mi-a venit in urma cu ~ 1 an o instintare ( de la alta firma) prin care mi se spunea sa platesc ~ 830 ron. iar acum mi-a venit de la ............... insintare de 1264 ron din care:
- contravaloare servicii.........149 ron
-penalizari de intarziere.........441 ron
-taxa de reziliere.....................674 ron

Din cate stiu taxa de reziliere a devenit ilegala, dar am sunat la firma de recuperare si mi-a raspuns un tip foarte flegmatic care mi-a spus ca aceasta clauza nu se aplica contractelor incheiate inainte de promulgarea legii adica retroactiv. E adevarat sau vorbeste doar ca sa ma sperie. Stiu ca partea cu faptul ca nu am platit din cauza ca mi-au bagat minute e greu de demonstrat doar ca vreau sa motivez ca nu am platit din cauza clauzei de reziliere incercand astfel sa anulez si penalizarile de intarziere ( eu as fi platit nenea da nu si taxa nedreapta de 674 ron)
Le-as da 149 ron numa sa ma scap de ei si sa isi cumpere tot medicamente si lumanari de ei si naiba in cine mai face contract cu excrocii de la...............(scris intentionat asa ca sa nu ma poata da in judecata pt calomnie fraierii de la firma in caz ca citesc:P). Am citit pe net tot felul de variante,... ba ca da, ba ca nu.
Am primit un raspuns ca ar putea sa imi ceara pretul telefonului (caz in care iarasi spe sa scap de penalizarile de intarziere). ( Ce nu ai zis nenea ca vrei sa iti platesc telefonu,....? Iti dadeam banii pe el si gata).

interventie moderator

:offtopic:Va rog frumos sa stergeti denumirea societatilor implicate in discutie deoarece, in acest forum se discuta ideea si nu persoana fizica/juridica.Este indicat sa aveti o atitudine civilizata atunci cand va exprimati punctul de vedere, indiferent de cat sunteti de nervos/suparat in acel moment, astfel incat, se impune si o editare a mesajului dvs., pe acest aspect.

Ati incalcat disp. art.2.1. si art.2.11din Regulament si va rog, in viitor sa tineti cont de aceasta atentionare.
Multumesc.