Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale recuperare vehicul de la leasing
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

recuperare vehicul de la leasing

buna seara,
Am un contract de leasing pe persana juridica ptr un atv ,pentru care,la un moment dat nu am mai platit nimic din anume considerente.Acesta mi-a fost luat de firma de leasing.Intrebarea este: exista vre-o procedura standard care trebuie urmata pentru a fi luat vehiculul?Executorul care l-a luat,avea obligatii ptr a demara acest procedeu? trebuia sa primesc notificari sau sa semnez ceva? Va multumesc si astept cu maxim interes raspunsul dvs
ce obligatii sa aibe executorul? la ce va referiti? e normal daca nu ati platit ratele sa vi se ia bunul.
Contractul de leasing are titlu executoriu. Totusi, executorul este obligat sa solicite instantei o confirmare a oportunitatii executarii silite. Odata obtinute, executorul poate prelua bunul care face obiectul contractului reziliat. Dvs ar fi trebuit sa primiti notificari de intarziere a platilor precum si notificarea de reziliere a contractului. Mia multe amanunte despre rezilierea si executarea contractului de leasing gasiti pe leasingportal. ro.