Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

va rog foarte mult sa ma ajutati
Mama mea are o proprietate asupra careia i-a acordat drept de uzufruct viager fratelui sau.
Acesta locuieste in acea casa impreuna cu sotia si copilul lui.
Va rog sa imi spuneti daca mama mea poate sa ii dea afara pe sotia si copilul fratelui sau
Din pacate nu ... fratele dumneavoastra poate folosi proprietatea cum doreste pe perioada vietii sale si, in mod normal, locuieste cu sotia si copilul sau. Cata vreme el ii accepta in casa, mama dumneavoastra nu poate face nimic cat traieste fratele sau.
Nu mai poate. Viager inseamna ca exista pe toata durata vietii beneficiarului si se stinge prin moartea titularului acestui drept. Mama poate vinde nuda proprietate.
Fratele mamei va trai in acea casa pana... la moarte. Ar putea evacua - dupa moartea fratelui - sotia si copilul...
Daca in acte nu a fost prevazuta si clauza de intretinere, ma tem ca fratele poate cere chiar evacuarea mamei Dvs... :stunned: