Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu probleme

In urma decesului tatalui meu a fost facuta dezbaterea succesiunii de catre mama , pentru casa si pamant , acum a decedat si mama si am deschis procedura pentru dezbaterea sucesiunii si nu am gasit pentru casa autorizatia de constructie, iar notarul imi spune ca nu poate merge mai departe. Mentionez ca pana acum am cautat la: arhiva nationala, taxe si impozite, primaria bacau, cadastru . In cazul in care nu se gaseste acel act cum se procedeaza , casa a fost construita in anul 1955.Va multumesc!
Dacă e din 1985 e vorba de fostul notariat de stat. Trebuie să existe ștampila și parafa notarului pe certificatul de moștenitor. Vedeți despre cine e vorba. În arhivă dosarul trebuie să aibă anexate și actele de proprietate.

trope_doi, sesizările pentru deschiderea succesiunii le eliberează primăriile care le trimit la camera notarilor și de acolo se repartizează pe birouri notariale. Dacă e înregistrat dosarul în baza sesizării la un anume birou, omul poate merge acolo să solicite declinarea lui către un altul. Altul care are competență teritorială, nu oricare.
Multumesc pentru raspunsuri , o seara placuta tuturor
sd2010 a scris:
Dacă e înregistrat dosarul în baza sesizării la un anume birou, omul poate merge acolo să solicite declinarea lui către un altul.

Multumesc, sd2010… Practica nu mi-a dovedit aceasta, dar… e bine de stiut :)