Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... comertul ambulant
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

comertul ambulant

As dori sa stiu care este legislatia ce reglementeaza comertul ambulant pe domeniul public.
Ma intereseaza Hotararea Consiliului General al Municipiului Bucuresti care reglementeaza acest domeniu ( auzisem de HCGMB NR. 288/21.07.2004), insa nu am gasit nicaieri, nici pe site-ul PMB.
Va pot spune ca este prevazut comertul ambulant in Ordonanta 99/2000 -privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă.

Art. 3. - (1) Prezenta ordonanţă reglementează activităţile din sectorul comercial şi al serviciilor de piaţă privind cerinţele necesare desfăşurării acestor activităţi, structurile de vânzare, practicile comerciale şi regulile generale de comercializare, precum şi sancţiunile în caz de nerespectare a prevederilor acesteia.
f) comerţ ambulant - activitatea de comercializare cu amănuntul realizată prin trecere dintr-un loc în altul, în rulote mobile, standuri mobile, chioşcuri mobile sau în vehicule special amenajate;