Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... INCHIDERE PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

INCHIDERE PFA

La inchiderea PFA este obligatoriu plata impozitelor catre finante sau acestea se pot plati si dupa inchidere
Nu este obligatoriu. Eu am inchis in iulie 2010, la Reg Comertului iti trebuie actele PFA in original, CI si plata unei taxe de 15RON de radiere PFA. Am ridicat Actul de radiere dupa 2 zile si am mers la Adm fin unde am depus decl 220 cu estimatul recalculat pe 2010. Urmeaza acum sa depun 200 pana pe 15 mai.
Teoretic iti trebuie certificat fiscal ca sa radiezi/suspenzi PFA-ul. Practic se poate si fara. Se pot plati si dupa fara probleme.
Pentru PFA, II sau IF nu este temei legal ca la radiere sa prezinte certificat fiscal. Practica nu este unitara la toate registrele din tara. Daca sunt datorii dupa radiere catre stat, ANAF-ul le ,,transfera" oricum pe fostul titular al entitatii radiate.
Am si eu o intrebare, va rog, ce trebuie depus la ANAF atunci cand inchizi PFA? Trebuie depuse registrele, sau doar cerere, declaratia venitului realizat si altele asemenea? Merci!