Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul dobanda legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul dobanda legala

printr-o sentinta am fost obligat la o suma de bani si a dobanzii acesteia ( calculata din luna 02.2007-01.20110), dar suma este in franci elvetieni. as dori sa stiu in primul rand, dobanda se va calcula in lei sau in franci elvetieni si cum se face acest calcul in lei sau in franci elvetieni?
multumesc
calculul dobanzii legale este in lei şi se va calcula la echivalentul sumei in lei la cursul bnr
si practic cum fac acest calcul?
se converteste suma in lei, apoi se calculeaza lunar (la cate zile sunt in luna respectiva ) la cursul de referinta al BNR
ex. suma * 31 zile * dobanda de referinta
daca fac asa suma datorata inmultita cu 31inmultit cu dobanda de referinta dintr-o luna imi da o suma foarte mare, este o grsala undeva.
Fiind un contract mai vechi nu beneficiati de prevederile OUG 50/2010 ,cu modificari ulterioare-Legea nr. 288/2010 privind aprobarea OUG 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori.

In contractul pe care il aveti incheiat cu banca gasiti,cu siguranta, toate informatiile necesare,inclusiv modul de calcul al dobanzii penalizatoare .Bancile sunt obligate sa mentioneze formula de calcul in contract . Aceasta se calculeaza si in functie de tipul de dobanda pentru care ati optat la momentul incheierii contractului de credit: fixa sau variabila.