Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decontare cheltuieli salariati-acte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decontare cheltuieli salariati-acte

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati. Sunt angajata la o firma cu 4 ore/.zi. Firma este dispusa sa imi plateasca contractul de chirie casa , abonamentele telefon care sunt in numele meu dar care le folosesc in interese de serviciu si utilitatile casei- gaz, lumina, intretinere. Sunt pe postul de Director Vanzari. Care sunt actele care sunt necesare pentru acest tip de beneficii? Aveti un model?
Mentionez ca actul de chirie casa este inregistrat la administratia financiara pentru o suma mult mai mica decat cea pe care o platesc in realitate insa am si contractul de mana care scrie suma reala pe care o platesc lunar.
Va multumesc
astept ajutorul vostru.
flexweb a scris:

Buna ziua,
Mentionez ca actul de chirie casa este inregistrat la administratia financiara pentru o suma mult mai mica decat cea pe care o platesc in realitate insa am si contractul de mana care scrie suma reala pe care o platesc lunar.
Va multumesc
astept ajutorul vostru.

Sunt doua lucruri diferite cotractul inregistrat la finante si un contract neinregistrat. "la negru cum se spune"
Intrebati juristii ce inseamna asta??????:O
ContSters42967, utilizator
flexweb a scris:

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati. Sunt angajata la o firma cu 4 ore/.zi. Firma este dispusa sa imi plateasca contractul de chirie casa , abonamentele telefon care sunt in numele meu dar care le folosesc in interese de serviciu si utilitatile casei- gaz, lumina, intretinere. Sunt pe postul de Director Vanzari. Care sunt actele care sunt necesare pentru acest tip de beneficii? Aveti un model?

Codul fiscal
Cheltuieli
Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
) cheltuielile pentru functionarea, intretinerea si repararea locuintelor de serviciu situate in localitatea unde se afla sediul social sau unde societatea are sedii secundare, deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor construite prevazute de legea locuintei, care se majoreaza din punct de vedere fiscal cu 10%. Diferenta nedeductibila trebuie recuperata de la beneficiari, respectiv chiriasi/locatari;
m) cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii aferente unui sediu aflat in locuinta proprietate personala a unei persoane fizice, folosita si in scop personal, deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor puse la dispozitia societatii in baza contractelor incheiate intre parti, in acest scop;

4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
f) cheltuielile inregistrate in contabilitate, care nu au la baza un document justificativ, potrivit legii, prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii sau intrarii in gestiune, dupa caz, potrivit normelor

Vedeti si CAPITOLUL III - Venituri din salarii - Definirea veniturilor din salarii
Art. 55. -

In primul rand va trebuie o decizie a conducerii unitatii in acest sens.......cel mai bine era sa fie prin specificat in ccm sau in cim aceste facilitati de care beneficiati dvs.
In legatura cu chiria, parerea mea este ca se va deconta suma trecuta in contractul inregistrat la AFP.
In legatura cu cel de-al doilea contract de inchiriere in care este trecut o suma mai mare .....sunt multe lucruri de spus .... evaziune fiscala, simulatia etc.