Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CUM SA FAC SA CASTIG DIVORTUL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CUM SA FAC SA CASTIG DIVORTUL

buna numele meu este florentina am 33 de ani sotul meu a gabat divortul de mine pentu ca am plecat de acasa acum un an de zile pentu ca ma batea si nu ne intelegem bine ,si inpreuna avem un copil de 13 ani si o casa si pamant si doresc sa stiu si eu daca pot sa castig copilul , va rog frumos ajutatima sunt plecata din tara si nu me.am vazut baiatu de un an de zile ..va rog frumos sa imi raspundeti la mesajul acesta:((:((
la el acasa si nu ma lasat sa imi iau nici hainele am plecat cu 10 lei in mana si am muncit 11 ani cu el sa facem casa etc
Copilul având peste 10 ani va fi audiat de instanta în camera de consiliu și va
fi întrebat cu care dintre părinti dorește sa rămână.
Instanta va tine cont de dorința copilului atunci când va stabili căruia dintre părinti
ii va încredința minorul.
copilul a ramas la el acasa si un an de zile nu la lasat sa vb cu mine la tlf si maiatul acum nu mai vb cu mine din cauza lui si la mama lui
slabe sanse sa castigati copilul daca l-ati lasat la tata cand ati plecat. baiatul, ca are 13 ani, va fi audiat si intrebat cu cine va dori sa ramana, iar daca doreste sa ramana la tata...sunteti in dezavantaj
daca lui i-se va incredinta copilului, sa cereti macar sa-se stabileasca un program de vizitare, bineinteles cu RIDICARE. astfel, o sa aveti o garantie ca nu pierdeti legatura cu copilul, iar dupa un timp poate copilul se va intoarce de parte dvs si puteti cere reincredintarea!:)