Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna seara,
V-as ruga sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie daca sunt nascut in 23.11.1947 si o vechime in munca de 37 de ani. Exista posibilitatea iesirii la pensie la cerere si daca da, as mai putea sa lucrez in continuare, fiind bugetar?
1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1947, varsta standard de pensionare este de 64 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni.
2. Asadar va puteti pensiona de limita de varsta in februarie 2012.
3. Pana in 2012 se mai pot schimba multe asa ca vom mai vedea daca puteti sa cumulati pensia cu salariul.