Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce sa fac?!sfat si poate ceva mai mult...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce sa fac?!sfat si poate ceva mai mult...

Buna ziua

Incerc sa ies din impas (sper) cu un sfat sau poate mai mult din partea celor care se pricep i la legi si drepturi -- parte la care ma pricep mai putin;

Incep prin a prezenta cazul pentru a sti cum se prezinta problema:

Lucrez pentru o mare firma de cablu-telefonie -internet.Cu cateva saptamani in urma ne intorceam de la o lucrare avuta in tara spre casa,la un moment dat un echipaj al politiei a oprit masina in care eram si a cerut actele masinii +rovigneta de drum.Aceasta din urma nu a fost de gasit in masina unde tineam actele masinii,desi a fost cautata o buna perioada de timp deci soferul masinii ce ne transporta (care ne era si coleg de munca nu numai sofer) a intarziat undeva cam 10-15 min cu acel control de rutina.
In tot acest timi (din momentul in care am plecat spre casa si pana cand soferul sa urcat din nou la volanul masinii ce ne ducea spre casa)in masina sa consumat
alcol (bere 2 x 2l).Unul dintre colegi a inceput sa ii aduca injurii soferului(aceste neauzindule -pentru ca era cu echipajul de politie).Aceste injurii insa au continuat si dupa ce soferul sa urcat la volan si a pus masina in miscare. Auzind acele injurii soferul a intrebat ca de ce il injura nezicandu-i nimic care sa il lezeze moral sau sa ii aduca injurii(50 ani soferul---colegul undeva la 30 ani)Colegul insa nu a incetat ci a aprins cearta mai mult iar la un moment dat a sarit asupra soferului si la atacat lovindu-l cu piciorul in cap in timp ce acesta conducea masina.
In masina se mai aflau 2 coleg(i-deci eram 5 in total),care au sarit in ajutorul soferului sa iidesparta pe cei doi (soferul de colegul turmentat) .
Soferul a oprit in sfarsit masina si sa dat jos a incercat sa dea telefon la 112 a reusit sa prinda la telefon pe cineva insa acestia l-au sfatuit sa telefoneze sefilor desi se afla echipajul la aproximativ 500m mai in spate(cei care ne controlasera)
Nu a reusit sa prinda nici un sef la telefon.
A doua zi sa dus la medicul legist si a scos certificat medico legal pentru lovitura de picior primita in cap in timp ce conducea apoi a depus-o impreuna cu o cerere de invoire pe ziua respectiva cand a fost la medic o copie la sediul firmei .
Am ramas blocat la gestul colegului cu chef de cearta si bataie. De atunci nu imi mai iau din minte acest gest de a sarii la sofer si a-l ataca in timp ce conducea masina... .
Singura chestie facuta de seful de departament ;au fost niste declaratii luate de la toti.
Soferul pana la urma a cedat nervos si va parasi firma fara a avea macar scuzele de rigoare( din partea firmei sau a turmentatului -- am uita sa specific acesta era sef de echipa).
Eu nu mai suport sa lucrez cu acel sef de echipa , am inceput sa ma cert cu familia si pot spune ca nu stiu ce se poate intampla daca voi continua sa lucram impreuna.
Rog un sfat sau poate niste sfaturi legale
Un sfat legal ar fi ca soferul sa faca o plangere prealabila pt lovire pe baza certificatului medico-legal. Ne puteti spune cate zile de ingrijiri medicale au necesitat?
Plangera deja a facut-o la sediul firmei referitor la sofer si seful turmentat. Dar cu mine si cu ceilalti cum ramane ?! Nu este adevarat faptul ca prin faptul ca la atacat pe sofer in timp ce conducea masina(deci roata se invartea) ne-a pus viata in pericol?1
Aceasta fapta cum trebuie privita?!