avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Afi sau a nu fi proprietar in Romania?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Afi sau a nu fi proprietar in Romania?

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns concret in urmatoarea situatie.
In cursul sedintei de judecata de la Tribunalul Bz. privind revendicarea unei proprietati,sotul meu S.V.a cazut si a decedat(stop cardiac). Ramanand singura(vaduva) va rog frumos sa imi raspundeti si mie ,concret, ce pot eu sa mai fac privind aceasta revendicare.
In 1987 S.V.si S.E.sot si sotie am cumparat un imobil(casa si teren) intravilan, in orasul Bz.,pozitie centrala,conform c-v. autentificat. In 1989 prin decretul 96/1989 am fost expropriati si casa a fost demolata in intregime. Pt. casa am primit un apartament cu 2 cam. cu chirie, pe care l-am cumparat ulterior asa cum era legea.Din decembrie 1989 terenul este liber si neafectat de nicio constructie de utilitate publica,nu s-a mai facut nimic ca a venit revolutia. Incepand cu 1990 si pana 1998 am facut cereri la Primaria Bz. pentru atribuirea acestui teren(440mp.)in proprietatea noastra.De fiecare data raspunsul era acelasi"nu se poate restitui ca ati fost demolati si terenul este al statului conf. legii 58/1974".Tot in aceasta perioada ,noi mergeam la acest teren liber,am facut gardul din nou care fusese demolat,vecinii de jur imprejurul terenului sunt aceeasi si nedemolati, am platit la Fisc rol(casa+teren)pe numele nostru. In 2002 am facut notificare ,in termen, pe leg.10/2000.si primarul a dat o Dispozitie prin care ni se respinge aceasta notificare motivand "ca acest teren unde am avut casa demolata,nu este al nostru ci al statului conf. leg. 58/1974." Acest rasp. l-am contestat in instanta si nu m-am putut prezenta si am primit o hotarare ca actiunea s-a perimat.In aceasta perioada am descoperit la Cadastru ca Primaria Bz. a concesionat acest teren pe 49 de ani unei familii de rromi care a construit 2 camere fara autorizatie. In 2005 am deschis o alta actiune intemeiata pe disp. art.480 C.civ. Spre marea bucurie a noastra, pe fond s-a admis cauza,la Judecatoriea Bz.si "Obliga Primaria sa ne lase in deplina proprietate si libera posesiune la acest teren".Bucuria nu a durat decat 3 luni. In octombrie 2006 Primaria a facut recurs si acesta a fost admis in favoarea Primariei.Motivand ca noi nu am fost niciodata proprietari ai acestui teren(440mp.)aferent imobilului demolat.Decizia este irevocabila. Am urmat toate caile de atac inclusiv C. Apel Ploiesti si I.C.C.J. Bucuresti, toate raspunsurile au fost pur si simplu copiate dupa dispozitivul deciziei de la Tribunalul Bz.-de respingere,fapt ce a dus la decesul sotului meu. Poate ca primarul asteapta sa mor si eu pt. ca terenul este de mare valoare si are o pozitie centrala. Poate sunt interese ascunse.!
Va intreb cu respect, ce LEGE poate sa imi mai dea mie inapoi acest teren? Ce pot sa mai fac eu acum? VA ROG SA-MI RASPUNDETI.!!
Cel mai recent răspuns: tonica31 , utilizator 16:06, 26 Aprilie 2013
=D> VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL PENTRU ACEST RASPUNS. SA VA DEA DUMNEZEU SANATATE SI PUTERE DE MUNCA. VA MULTUMESC CA NE ATI DAT O SPERANTA SI NE-ATI LUMINAT MINTEA SI SUFLETUL.(mama si fiica).
Buna ziua. Revin cu o rugaminte. In urma cu ceva timp am postat pe acest forum necazul meu si al familiei mele cu titlul"A fi sau a nu fi proprietar!". A trecut ceva timp de atunci. Dumneavoastra(oamenii de buna credinta ce m-ati ajutat cu raspunsuri si incurajari) trebuie neaparat,din tot sufletul va rog, sa imi raspundeti din nou. Mi-ati spus sa astept ca legile proprietatii se vor schimba,si... da! ati avut dreptate , chiar in urma cu cateva zile, dl. ministru Ponta si-a asumat raspunderea in Guvern pe noua Legea Retrocedarii. Mm-am uitat si eu pe acest proiect de lege asumat si as avea nevoie sa imi spuneti ce, cand si cum sa fac sa redobandesc pamantul familiei invocand aceasta lege. Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest mesaj.(poate prind ultimul tren cu aceasta lege). O zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revendicare imobiliara. tonica31 tonica31 Am cumparat in 1987 un imobil casa+teren. In 1989 prin decratul de expropiere 96/1989 casa a fost demolata in intregime. Terenul de sub casa in suprafata de ... (vezi toată discuția)
Raspuns notificare primarie constntasandu constntasandu Buna ziua. Am urmtoare intrebre.am depus la primarie notificarea cu nr.2090 /03.08.2001 in temeiull Legii nr 10/2001Mai precias in anul 1977 am cumparat o ... (vezi toată discuția)
Incertitudinile legii? ce pot face? ContSters87210 ContSters87210 am facut in termen notificarea la L10/2001 pentru 16015 mp. teren retrocedabil din punct de vedere al legii. Primaria care detine terenul a emis o dispozitie ... (vezi toată discuția)