Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... raspuns notificare primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

raspuns notificare primarie

Buna ziua.
Am urmtoare intrebre.am depus la primarie notificarea cu nr.2090 /03.08.2001 in temeiull Legii nr 10/2001Mai precias in anul 1977 am cumparat o casa in Bucuresti secto3, casa a fost demolata in anul 1980. Pentru casa am primit despagubiri , pentru teren am depus toate actele necesare la primarie si am primit , raspuns ca, se respinge notificarea deoarece spun ei , terenul a trecut in proprietatea statului in baza articolului 30 din Legea 58/74, in conformitate cu prevederile Legii 10/2001 republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si HG.nr.250/2007pentru aprobarea normrlormetodologice de aplicare unitara a Legii nr. 10/2001 .In temeiul art.68(1)SI ART.115(1) LIT,A din Legea administratiei publice locale nr.215/2001 republicata in 2007.Vreau sa stiu daca este corect raspunsul primit sau nu. Sa stiu ce fac pe mai departe. Va multumesc si astept raspuns.
Stimate domn,
Desi Legea 58/1974 apare ca o lege speciala, in jurisprudenta s-a considerat ca aceasta a incalcat Constitutia din 1965 si drept urmare titlul de preluare al statului in baza acestei legi nu este valabil. Deci preluarea terenurilor in baza art.30 din lege nu s-a facut in mod valabil si aveti dreptul la desbagubiri in echivalent conform Titlului VII din Legea 247/2005. Acordarea lor este conditionata de restituirea eventualei sumei primite de autori la data exproprierii.
Trebuie deci atacata decizia primariei.
Cu stima,