Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract cesiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract cesiune

Va rog mult sa-mi spuneti parerea dvs in legatura cu urmatorul caz:
Suntem 4 asociati intr-un SRl.
Asociat A 55%, asocaiat B 15%,asociat C 15% asociat D 15%.
Asociatul A (majoritar) cedeaza partile sale sociale celorlanti asociati, semneaza contractul de cesiune, si incaseaza prima transa de bani cf contractului de cesiune.
Se depun actele pentru inregistrare la ORC, dar intre timp asociatul A se razgandeste si nu mai doreste sa cedeze partile sociale (dupa aproximativ 5 zile). Se adreseaza judecatorului delegat pe langa ORC si depune o cerere prin care arata ca doreste anularea contractului de cesiune pe motive de neintelegeri intre asociati si solicita amanarea actelor depuse la ORC pana la data de 01.04.Ulterior trimite banii inapoi asociatilor in banca.
Acestia trimit bani inapoi deoarece nu mai doresc ca asociatul A sa revina in firma si nu doresc anularea contractului de cesiune.
Intrebari:- ce sanse are asociatul A sa anuleze contractul de cesiune?
- daca trebuie facut vreun demers pe langa ORC sau trebuie asteptat pana la data de 01.04?
- societatea are desemnat administrator pe unul din asociati pana la data de 31.03 . Ce se intampla dupa aceasta data avand in vedere cele prezentate mai sus. (La ORC este depusa prelungirea de mandat administrator semnata de cei trei asociati dar este blocata cu celelalte acte).?
- cum poate dovedi asociatul A ca nu a cunoscut anumite informatii din firma de ex: contracte semnate , plati efectuate , situatia financiara (precizez ca nici nu a cerut niciodata aceste informatii era complet deziteresat de activitatea societatii)
- ce semnificatie are termenul de "majoritate absoluta a asociatilor si a partilor sociale"

Va multumesc anticipat

Andreea Lisi...
Avocat
Profil consultant
Trimite mesaj privat
Andreea Lisievici a mai scris
offline 10
Data inregistrarii:
Miercuri, 14 Iunie 2006, 11:58

Profil consultant Cere consultanta Recomanda Data post: Vineri, 8 Februarie 2008, 21:23
Subiect: contract cesiune parti sociale

mona75 a scris:

- ce sanse are asociatul A sa anuleze contractul de cesiune?

Legea prevede un lucru foarte frumos, macar in teorie: contractele au putere de lege intre parti. Daca ai semnat si apoi te razgandesti, asta e, poate data viitoare te gandesti de 2 ori. Deci nu vad sanse reale.

- daca trebuie facut vreun demers pe langa ORC sau trebuie asteptat pana la data de 01.04?

Judecatorul delegat nu se va pronunta asupra contractului, ci doar asupra admiterii sau respingerii inregistrarii cesiunii. Daca exista o cerere de anulare a contractului (iar nu doar declaratie verbala), o va respinge. Anularea trebuie ceruta separat.

- societatea are desemnat administrator pe unul din asociati pana la data de 31.03 . Ce se intampla dupa aceasta data avand in vedere cele prezentate mai sus. (La ORC este depusa prelungirea de mandat administrator semnata de cei trei asociati dar este blocata cu celelalte acte).?

N-au legatura unele cu altele. Cererea cu privire la administrator va fi admisa.

- cum poate dovedi asociatul A ca nu a cunoscut anumite informatii din firma de ex: contracte semnate , plati efectuate , situatia financiara (precizez ca nici nu a cerut niciodata aceste informatii era complet deziteresat de activitatea societatii)

Asta e din categoria "prostia se plateste". Asociatii au prerogativa de control, si nu pot invoca motivul ca "n-au stiut" decat daca administratorul le ascunde in mod intentionat sau prezinta date false.

- ce semnificatie are termenul de "majoritate absoluta a asociatilor si a partilor sociale"

jumatate plus unu din asociati (2 asociati) si jumatate plus una din partile sociale.

Andreea Lisi...
Avocat
Profil consultant
Trimite mesaj privat
Andreea Lisievici a mai scris
offline 10
Data inregistrarii:
Miercuri, 14 Iunie 2006, 11:58

Profil consultant Cere consultanta Recomanda Data post: Vineri, 8 Februarie 2008, 21:24
Subiect: contract cesiune parti sociale

mona75 a scris:

- ce sanse are asociatul A sa anuleze contractul de cesiune?

Legea prevede un lucru foarte frumos, macar in teorie: contractele au putere de lege intre parti. Daca ai semnat si apoi te razgandesti, asta e, poate data viitoare te gandesti de 2 ori. Deci nu vad sanse reale.

- daca trebuie facut vreun demers pe langa ORC sau trebuie asteptat pana la data de 01.04?

Judecatorul delegat nu se va pronunta asupra contractului, ci doar asupra admiterii sau respingerii inregistrarii cesiunii. Daca exista o cerere de anulare a contractului (iar nu doar declaratie verbala), o va respinge. Anularea trebuie ceruta separat.

- societatea are desemnat administrator pe unul din asociati pana la data de 31.03 . Ce se intampla dupa aceasta data avand in vedere cele prezentate mai sus. (La ORC este depusa prelungirea de mandat administrator semnata de cei trei asociati dar este blocata cu celelalte acte).?

N-au legatura unele cu altele. Cererea cu privire la administrator va fi admisa.

- cum poate dovedi asociatul A ca nu a cunoscut anumite informatii din firma de ex: contracte semnate , plati efectuate , situatia financiara (precizez ca nici nu a cerut niciodata aceste informatii era complet deziteresat de activitatea societatii)

Asta e din categoria "prostia se plateste". Asociatii au prerogativa de control, si nu pot invoca motivul ca "n-au stiut" decat daca administratorul le ascunde in mod intentionat sau prezinta date false.

- ce semnificatie are termenul de "majoritate absoluta a asociatilor si a partilor sociale"

jumatate plus unu din asociati (2 asociati) si jumatate plus una din partile sociale.

mona75
Utilizator
Trimite mesaj privat
mona75 a mai scris
online
Data inregistrarii:
Vineri, 8 Februarie 2008, 13:28
Data post: Sambata, 9 Februarie 2008, 11:15
Subiect: RE: contract cesiune parti sociale

multumesc mult pentru raspuns

mona75
Utilizator
Trimite mesaj privat
mona75 a mai scris
online
Data inregistrarii:
Vineri, 8 Februarie 2008, 13:28
Data post: Luni, 11 Februarie 2008, 09:10
Subiect: RE: contract cesiune parti sociale

va rog mult sa ma ajutati
Asociatul A cel care cedeaza partile sociale si intervine apoi la ORC pentru neinregistrarea contractului de cesiune se considera inca asociat al societatii si cere in mod repetat convocarea adunarii generale a asociatiilor invocand art 5, art 6 , art 7 din legea 26 din 1990 .
Ce ma sfatuiti sa fac?

Andreea Lisi...
Avocat
Profil consultant
Trimite mesaj privat
Andreea Lisievici a mai scris
offline 10
Data inregistrarii:
Miercuri, 14 Iunie 2006, 11:58

Profil consultant Cere consultanta Recomanda Data post: Luni, 11 Februarie 2008, 09:46
Subiect: RE: contract cesiune parti sociale

Sasustineti in fata judecatorului ORC faptul ca nu intra in competenta sa stabilirea valabilitatii contractului de cesiune, si ca atata timp cat A nu a formulat o actiune in anulare, contractul de cesiune e valabil si trebuie inregistrat. In masura in care instanta competenta va constata nulitatea contractului, A va putea cere radierea mentiunii de la ORC, dar este nerezonabil ca activitatea societatii sa fie stagnata din cauza faptului ca A s-a razgandit desi a semnat in mod valabil un contract.

Cam asa ceva.

romascanu
Avocat
Profil consultant
Trimite mesaj privat
romascanu a mai scris
offline 9.97
Data inregistrarii:
Marti, 23 Ianuarie 2007, 16:38

Profil consultant Cere consultanta Recomanda Data post: Luni, 11 Februarie 2008, 10:16
Subiect: RE: contract cesiune parti sociale

Inscrierea cesiunii are efect de opozabilitate fata de terti.
Domnia sa PARTE in actul de cesiune si semnatar al hot. Aga aferenta (in baza careia s-a facut cesiunea)este tinut de actul pe care l-a incheiat - act in care prevede expresis verbis (sau, ma rog, depinde cine la conceput) incetarea calitatii de asociat de la momentul cesiunii.
Asa ca nu vad ce calitate mai are sa convoace AGA, (fiindca ma indoiesc ca in actul constitutiv s-a prevazut posibilitatea oricaruia, de peste gard, sa convoace AGA ).

Ma tem ca domnia sa face apel la texte de lege pe care nu prea stie sa le citeasca.
Se ocupa un avocat de inregistrarea mentiunii?

VA rog mult sa ma ajutati
Asociatul care cedeaza partile a tot insistat sa convocam AGA desi noi am ramas neschimbati in hotararea noastra si i-am comunicat si in scris ca nu mai are calitatea de asociat deci nu poate solicita aceasta convocare.
La data de 01.04.08 expira mandatul de administrator si la aceiasi data ar trebui sa se pronunte si ORC cu privire la actele depuse.
Problema este ca am aflat ca acum 2 zile asociatul cedent depune la tribunal o adresa sau cum se numeste ea prin care noi aparem in calitate de parati iar el ca reclamant iar ca obiect al dosarului "autorizare convocare AGA"
VA rog sa-mi spuneti ce inseamna asta si daca pe baza acestei adrese se mai poate amana hotararea de la ORC?
Daca se amana inregistrarile de la ORC cine va administra societatea ?