avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

16 ani

Buna ziua. O intrebare cu privire la o persoana de 16 ani de sex feminin. Cumnata mea are aceasta varsta dar ii este frica sa nu fie batuta cand se duce acasa de catre tatal vitreg si mama sa (parintii sunt in concubinaj). Deocamdata locuieste cu noi. Poate avea probleme daca locuieste cu noi sau e o lege care ii permite sa nu se duca acasa la parintii ei?! Poate ca nu am pus bine intrebarea dar daca exista o nelamurire va pot spune mai mult. Astept raspunsul dvs. O zi buna!
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 15:06, 9 Ianuarie 2011
Buna ziua !
Consider ca este bine sa incunostiinteze despre aceasta situatie familiala autoritatea tutelara( autoritatea tutelară este instituţia creată pe lângă autorităţile publice locale (primăriile orăşeneşti şi municipale) având atribuţii privitoare la stabilirea şi organizarea tutelei, la supravegherea, controlul şi îndrumarea activităţii de ocrotire a minorului şi a altor persoane cu diferite incapacităţi) de pe langa autoritatea publica locala( primaria) unde isi are domiciliul, acestia avand obligatia sa ia masurile ce se impun
Ultima modificare: Duminică, 9 Ianuarie 2011
Marius Zaharia, Avocat
Matheo25 a scris:

Buna ziua. O intrebare cu privire la o persoana de 16 ani de sex feminin. Cumnata mea are aceasta varsta dar ii este frica sa nu fie batuta cand se duce acasa de catre tatal vitreg si mama sa (parintii sunt in concubinaj). Deocamdata locuieste cu noi. Poate avea probleme daca locuieste cu noi sau e o lege care ii permite sa nu se duca acasa la parintii ei?! Poate ca nu am pus bine intrebarea dar daca exista o nelamurire va pot spune mai mult. Astept raspunsul dvs. O zi buna!


Buna. Inteleg ca e vorba de sora de 16 ani a sotiei dvs. Daca persoana este agresata psihic sau fizic (atentie, vorbim de maltratarea minorului si nu de o urechere pentru ca vine acasa la miezul noptii) trebuie neaparat sa informeze autoritatile asa cum vi s-a explicat mai sus. Ei sunt cei care vor decide daca e nevoie de vreo tutela si poate sotia dvs. este in masura sa si-o asume la nevoie.
Ultima modificare: Duminică, 9 Ianuarie 2011
DanDaniel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solutii ca sa-mi ajut tatal axiclau axiclau buna ziua, as dori sa va intreb ceva: tatal meu a avut un atac cerebral in urma cariua a ramas imobilizat la pat si nu mai este in deplina facultatilor ... (vezi toată discuția)
Minori, plecare de acasa danyvas5984 danyvas5984 Un minor de sex feminin in varsta de 14 ani, a decis sa locuiasca cu un prieten major de sex masculin, acesta relatie nu include si acte sexuale, intrebarea ... (vezi toată discuția)
Drepturile la 16 ani Queen10 Queen10 Buna ziua am 16 ani, iar iubitul meu 18 ani si suntem impreuna de 1 an si 3 luni. Tatăl meu biologic m-a parasit cand aveam numai 10 luni asa ca acuma am un ... (vezi toată discuția)