Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

16 ani

Buna ziua. O intrebare cu privire la o persoana de 16 ani de sex feminin. Cumnata mea are aceasta varsta dar ii este frica sa nu fie batuta cand se duce acasa de catre tatal vitreg si mama sa (parintii sunt in concubinaj). Deocamdata locuieste cu noi. Poate avea probleme daca locuieste cu noi sau e o lege care ii permite sa nu se duca acasa la parintii ei?! Poate ca nu am pus bine intrebarea dar daca exista o nelamurire va pot spune mai mult. Astept raspunsul dvs. O zi buna!
Buna ziua !
Consider ca este bine sa incunostiinteze despre aceasta situatie familiala autoritatea tutelara( autoritatea tutelară este instituţia creată pe lângă autorităţile publice locale (primăriile orăşeneşti şi municipale) având atribuţii privitoare la stabilirea şi organizarea tutelei, la supravegherea, controlul şi îndrumarea activităţii de ocrotire a minorului şi a altor persoane cu diferite incapacităţi) de pe langa autoritatea publica locala( primaria) unde isi are domiciliul, acestia avand obligatia sa ia masurile ce se impun
Marius Zaharia, Avocat
Matheo25 a scris:

Buna ziua. O intrebare cu privire la o persoana de 16 ani de sex feminin. Cumnata mea are aceasta varsta dar ii este frica sa nu fie batuta cand se duce acasa de catre tatal vitreg si mama sa (parintii sunt in concubinaj). Deocamdata locuieste cu noi. Poate avea probleme daca locuieste cu noi sau e o lege care ii permite sa nu se duca acasa la parintii ei?! Poate ca nu am pus bine intrebarea dar daca exista o nelamurire va pot spune mai mult. Astept raspunsul dvs. O zi buna!

Buna. Inteleg ca e vorba de sora de 16 ani a sotiei dvs. Daca persoana este agresata psihic sau fizic (atentie, vorbim de maltratarea minorului si nu de o urechere pentru ca vine acasa la miezul noptii) trebuie neaparat sa informeze autoritatile asa cum vi s-a explicat mai sus. Ei sunt cei care vor decide daca e nevoie de vreo tutela si poate sotia dvs. este in masura sa si-o asume la nevoie.
DanDaniel, utilizator