Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Instalare sistem operare piratat de catre firma de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Instalare sistem operare piratat de catre firma de depanare

Am avut un Windows cu licenta instalat pe un PC.Si am avut o problema ce a necesitat depanare intr-o firma de specialitate. Insa ...dupa ceau remediat defectiunea mi-au instlat un sistem de operare piratat! ce-i de facut?
BX a scris:

arhontele a scris:

ideea este ca ...nu am avut CD cu licenta..am cumparat calculatorul de la 'pravalie" cu certificat de garantie,serial key-ul e trecut pe carcasa calculatorului! Ce se poate face?

Activati-va sistemul de operare cu CDKey-ul scris pe el.
Oricum, cat timp Key-ul exista pe bucatica aia de hartie, se cheama ca aveti licenta pentru sistemul de operare, evident daca este aceasi versiune.

Sticky-ul ala de licenta tine loc si de certificat.

poti sa ai calculatorul plin de stick-uri de licenta, daca sistemul de operare nu e facturat n-ai licenta.In plus, cel care vinde licenta trebuie sa fie autorizat de microsoft.
La notebook, stick-ul de licenta e de ajuns.Poate sa activeze windows-ul pe baza serial key-ului de pe stick, dar atat, nu au licenta valabila, chiar si in cazul licentelor OEM care se vand odata cu calculatorul, tot trebuie evidentiat pe factura OS-ul daca calculatorul functioneaza intr-o firma sunt pasibili de amenda.
ContSters72658, utilizator
Factura la notebook-uri sau sisteme cu OS preinstalat e una singura, iar aia de vin in control n-au dreptul sa-ti ceara factura respectiva.

La notebook, stick-ul de licenta e de ajuns. --> asta ziceam si eu; valabil si pentru sistemele desktop cu OS preinstalat.
dar nu era vorba de notebook, ei au desktop din cate se pare, deci activeaza degeaba windows-ul.
Daca e lipit pe el e acelasi lucru.
Iar daca se activeaza sunand la M$, deja mai licentiat de atat n-are cum sa fie.