avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei

buna ziua
va rog, unde pot gasi mai multe informatii despre ,,protectia speciala a copilului lipsit de ocrotire parinteasca"?
ceva de genul:-importanta protectiei speciale
-copilul lipsit de ocrotire parinteasca (abandonat, orfan)
-consecinte juridice, psihologice,etc
va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:51, 9 Ianuarie 2011
Gasiti informatii in Decretul 31/1954 privitor la persoana fizica , precum si in Codul familiei.
Vedeti si Legea nr 272 din 2004 , Capitolul III - Protectia speciala a copilului lipsit, temporar sau definitiv, de ocrotirea parintilor sai

Protectia drepturilor copilului. Editia 2 - Autor: Florian Emese , Editura C.H. Beck, Octombrie 2007

Cursuri de Drept Civil - Persoanele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept proprietate coltex coltex Buna ziua! Vreau sa trec un apartament pe numele ficei mele dar nu stiu daca se poate vizavi de varsta, imi spuneti va rog de la ce varsta ... (vezi toată discuția)
Licenta,dreptul familiei bianca25 bianca25 Buna seara! Sunt studenta in anul IV.si mi-am ales tema de licenta la dreptul familiei cu titlul \"Protectia speciala a minorilor\".Problema e ca ... (vezi toată discuția)
Sfaturi privind instituirea tutelei adabia adabia In urma unui accident de masina doi copii au ramas fara parinti. Bunicii materni si paterni se cearta pe bunurile acumulate de parintii copilului. In prezent ... (vezi toată discuția)