Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei

buna ziua
va rog, unde pot gasi mai multe informatii despre ,,protectia speciala a copilului lipsit de ocrotire parinteasca"?
ceva de genul:-importanta protectiei speciale
-copilul lipsit de ocrotire parinteasca (abandonat, orfan)
-consecinte juridice, psihologice,etc
va multumesc anticipat
Gasiti informatii in Decretul 31/1954 privitor la persoana fizica , precum si in Codul familiei.
Vedeti si Legea nr 272 din 2004 , Capitolul III - Protectia speciala a copilului lipsit, temporar sau definitiv, de ocrotirea parintilor sai

Protectia drepturilor copilului. Editia 2 - Autor: Florian Emese , Editura C.H. Beck, Octombrie 2007

Cursuri de Drept Civil - Persoanele.