Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept proprietate

Buna ziua!
Vreau sa trec un apartament pe numele ficei mele dar nu stiu daca se poate vizavi de varsta, imi spuneti va rog de la ce varsta poate fi o persoana proprietara unui imobil, cadru legal as dori
Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Fiica dumneavoastra poate dobandi dreptul de proprietate asupra unui imobil dar nu va putea dipune de acesta - administra, instraina, greva cu sarcini - ipoteci, privilegii - decat la varsta de 18 ani, pana atunci fiind necesar ca minorul sa fie reprezentat de catre unul dintre parinti si actele sa fie incuviintate in prelabil de catre autoritatea tutelara.
Reprezentarea si incuviintarea se cer si la incheiera contractului de vanzare cumparare.
Temei legal: Codul Civil - art. 1306- 1309 si Decretul nr. 31/1954.
2. In cazul in care imobilul este stapanit in coproprietate, este necesar consimtamantul tuturor coproprietarilor, inlusiv in cazul sotilor ( daca nu este vorba despre mostenire).
3. Contractul se va incheia in forma autentica , adica la notar.

Autoritatea tutelară este instituţia creată pe lângă autorităţile publice locale (primăriile orăşeneşti şi municipale) având atribuţii privitoare la stabilirea şi organizarea tutelei, la supravegherea, controlul şi îndrumarea activităţii de ocrotire a minorului şi a altor persoane cu diferite incapacităţi. Activitatea Serviciului de Autoritate Tutelara este reglementata de Codul familiei art.158 – 160 si de Legea 272/2004 (forma actualizată) – privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului.