avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA este o achizitie intracomunitae sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

este o achizitie intracomunitae sau nu?

firma din Romania, care este platitor de tva, a facut o achizitie din turcia( a cumparat o piesa de schimb), firma turcesca a facut transportul,pana la vama bucuresti. unde a facut vama si a fost calculata tva-ul. Firma din Romania a platit tva-ul catre stat.ac
1. Trebuie sa fac declaratia 390? daca da cum sa fac?
2.In declaratia 300 unde declar suma respectiva( costul piesei )si TVA-ul?
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 19:52, 9 Ianuarie 2011
TURCIA este membru U.E.?
nu este o achizitie intracomunitara, deci nu trebuie declarata in 390.
in decont la rd. 21

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura transport -trebuie declarata in declaratia 390 ? NeliDede NeliDede Buna ziua,intampin o problema...am o factura de transport in valoare de ex.200 euro, de la un furnizor din Bulgaria.(Mentiune: valorile de la acest furnizor ... (vezi toată discuția)
Declaratia 390 sau doar decontul 300? Carla77 Carla77 O persoana juridica, platitoare de TVA, din Romania, cumpara din Spania de la o alta persoana juridica platitoare de TVA, un frigider de masina, la care achita ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar bernadette bernadette Buna seara Am o problema daca ma poate ajuta cineva Am efectuat o achizitie intracomunitara si degeaba am transmis cod valid de tva furnizorului mi-au ... (vezi toată discuția)