Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA este o achizitie intracomunitae sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

este o achizitie intracomunitae sau nu?

firma din Romania, care este platitor de tva, a facut o achizitie din turcia( a cumparat o piesa de schimb), firma turcesca a facut transportul,pana la vama bucuresti. unde a facut vama si a fost calculata tva-ul. Firma din Romania a platit tva-ul catre stat.ac
1. Trebuie sa fac declaratia 390? daca da cum sa fac?
2.In declaratia 300 unde declar suma respectiva( costul piesei )si TVA-ul?
TURCIA este membru U.E.?
nu este o achizitie intracomunitara, deci nu trebuie declarata in 390.
in decont la rd. 21