avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... plata catre casa de pensii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

plata catre casa de pensii

am un if unde sunt asociata cu sotul meu si platim contributie catre casa de pensie.am auzit ca de la 1 ianuarie se va plati contributia la salarul minim pe economie exact ca la casa de sanatate.mi se pare mult sa platesc 31,5% din salarul minim pe economie pt 2 persoane deoarece venitul lunar este mic aproximativ 400-500 ron lunar .stie cineva daca s`a modificat legea pensiei?
Cel mai recent răspuns: Elena Perianu , Traducator autorizat 20:47, 9 Ianuarie 2011
Da, legea pensiilor s-a modificat de la 1 ianuarie 2011.
(3) Venitul lunar asigurat pentru persoanele menţionate la alin. (1) este cel stabilit prin declaraţia individuală de asigurare şi nu poate fi mai mic decât suma reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi mai mare decât valoarea corespunzătoare a de cinci ori câştigul salarial mediu brut.

Este vorba de 35% din 2022 adica 708 RON. Cine se asigura plateste 31.3% din aceasta suma.
Trebuie sa va informati daca sunteti obligata sa va asigurati, cei ce au venituri sub 8088 RON / an cred ca tot noua lege spune ca nu sunt obligati sa se asigure; mai jos textul de lege care va intereseaza
Art. 6. – (1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
...
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, şi care se află în una din situaţiile următoare:
...
b) membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale;


Mai este apoi si articolul 14 care spune ca puteti sa suspendati plata daca demonstrati ca nu realizati venituri pe anumite perioade
Art. 14. – (1) În situaţia în care, pe parcursul derulării asigurării în baza declaraţiei individuale de asigurare, se face dovada că există perioade în care nu se realizează venituri, la cererea asiguratului sau din iniţiativa casei teritoriale de pensii, declaraţia poate fi suspendată.
(2) Pentru perioadele de suspendare prevăzute la alin. (1) nu se datorează contribuţie de asigurări sociale.
Ultima modificare: Duminică, 9 Ianuarie 2011
Popu, utilizator
Popu a scris:
Art. 14. – (1) În situaţia în care, pe parcursul derulării asigurării în baza declaraţiei individuale de asigurare, se face dovada că există perioade în care nu se realizează venituri, la cererea asiguratului sau din iniţiativa casei teritoriale de pensii, declaraţia poate fi suspendată.
(2) Pentru perioadele de suspendare prevăzute la alin. (1) nu se datorează contribuţie de asigurări sociale.


Deci, in baza declaratiei individuale de asigurare. Eu am completat aceasta declaratie cu un venit de 400 lei/luna (eu sint PFA), tocmai din cauza acelui 31.5%. Si a faptului ca sistemul de pensii este cum este. Nu stiu ce se intimpla anul acesta, saptamina viitoare ma duc la Casa de Pensii, sa vad minunea. Va anunt atunci ce mi-au mai spus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cas in cazul pfa-urilor IonutDC IonutDC Buna. PFA-urile sunt obligate sa cotizeze si la pensii ? sau doar la sanatate? Daca da si la pensii, atunci care este cotizatia (minima) ? La CASS trebuie ... (vezi toată discuția)
Pfa fara venit danabi danabi Buna ziua, In perioada nov.2008-feb.2009 am realizat venituri ca PFA(venituri f mici). Din feb.2009 nu am realizat niciun venit pe PFA, trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)
Pfa - contributii pensie 2011 nicoletastoian11 nicoletastoian11 Buna ziua, Sunt PFA si pana acum platean contributia la pensie pentru venitul pe care il doream eu, puteam plati chiar si 20 - 30 lei pe luna. Am inteles ca ... (vezi toată discuția)