Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata CAS in cazul PFA-urilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata CAS in cazul PFA-urilor

Buna.

PFA-urile sunt obligate sa cotizeze si la pensii ? sau doar la sanatate?
Daca da si la pensii, atunci care este cotizatia (minima) ?
La CASS trebuie sa platesti 6,5% (sau 5,5%) din venitul brut realizat; in caz ca obtii venituri mai mici decat salariul minim pe economie sau ai pierdere, atunci contributia iti este calculata la salariul minim pe ec.
La pensii cum este ?
La CASS contributia minima = 111 lei/trimestru
La CAS (pensii) contributia minima = 222 lei/luna

Exceptiile de la plata CAS sunt prevazute in Legea 263/2010, art. 11 alin. 4 si art. 13.
Tot din legea 263/2010 extrag urmatoarele:

Art. 14. -
(1) In situatia in care pe parcursul derularii asigurarii in baza declaratiei individuale de asigurare se face dovada ca exista perioade in care nu se realizeaza venituri, la cererea asiguratului sau din initiativa casei teritoriale de pensii, declaratia poate fi suspendata.
(2) Pentru perioadele de suspendare prevazute la alin. (1) nu se datoreaza contributie de asigurari sociale.

Daca nu obtii venituri, mai esti obligat sa platesti acei 222 lei/luna la CAS?
Nu, nu mai sunteti obligat.