Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool la volan

am shi yo o nelamurire...am fost prins k 0.60 la echilotest....la sange am avut 1.25 nu am solicitat si a2a proba de sange....ce sanse am sa scap decat cu o amenda....fara anularea permisului??:-s
Sansele sunt aproape de zero. Al coolul la volan este poate cea mai grava infractiune. Cum este si in cazul dv. Si a doua proba tot mult va arata si nu va va ajuta cu nimic.
am uitat sa specific ca am cazieru curat....
Daca ati refuzat recoltarea celei de-a doua proba, v-ati barat posibilitatea de a solicita o expertiza a calculului retroactiv al alcoolemiei.
De altfel, era obligatia politistului sa va duca la cunostinta care sunt consecintele refuzului recoltarii celei de-a doua probe biologice.
Valoric este evident ca suntem in prezenta unei infractiuni prev de art.87 al.1 din Oug.195/2002, cu consecintele pe care vad ca le cunoasteti -anulare permis in caz de condamnare printr-o hotarare definitiva.
Daca valoarea concentratiei de alcool in aerul expirat era foarte aproape, undeva la limita dintre contraventie si infractiune v-as fi raspuns ca aveti sanse sa obtineti o amenda administrativa, asa insa..va decide procurorul.
Lecturati si alt raspuns al meu la o problema similara si poate va ajuta cumva:
www.avocatnet.ro/content/for...
Angajati avocat.:sorry:
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
doamna avocat trebuie sami angajez neaparat un avocat sau ar fi bun si unul din oficiu??
Hotărârea de a va angaja un avocat sau de a rămâne cel din oficiu va aparține.
Refuzul la recoltarea probelor de sânge pentru stabilirea alcoolemiei constituie infracțiune.
Conform art. 87, alin. 5 din Codul rutier refuzul, împotrivirea sau sustragerea conducatorului unui autovehicul sau al unui tramvai ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autoritatii competente, aflat în timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, de a se supune recoltarii probelor biologice sau testarii aerului expirat, în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezentei de produse sau substante stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.