Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salariu

Am demisionat in luna iunie anul trecut
Am fost amanat cu salariu luni intregi,a trebuit sa imi ridic cartea de munca pentru a putea sa ma angajez la alt loc de munca
dar.... salariu pe ultima luna nu l-am primit pe motiv ca nu are bani
au trecut 7 luni si fostul patron tot invoca ca nu are bani

ce pot face?

va multumesc
wolfallo, utilizator
1. Solicitare scrisa catre fostul angajator.
2. Petitie scrisa la ITM.
3. Dupa primirea raspunsului scris de la ITM, actiune in instanta, litigii de munca, avand ca obiect pretentii banesti.
4. Executare silita.

Va sugerez sa apelati la serviciile specializate ale unui avocat.
Pareare mea este ca ar trebui sa sariti peste "petitia scrisa la ITM" sau sa o faceti si sa nu mai asteptati raspunsul lor, actionand concomitent si in instanta.
Daca ar fi sa-i speriati fiti sigur ca mult mai repede s-ar speria de tribunal.
Procedurile celor de la ITM sunt si ele greoaie si cronofage si de cele mai multe ori angajatorul ii fenteaza fie prin "trageri de timp" fie "isi poate da autogol in favoarea lor" numai sa nu va faca dreptate.