avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salariu

Am demisionat in luna iunie anul trecut
Am fost amanat cu salariu luni intregi,a trebuit sa imi ridic cartea de munca pentru a putea sa ma angajez la alt loc de munca
dar.... salariu pe ultima luna nu l-am primit pe motiv ca nu are bani
au trecut 7 luni si fostul patron tot invoca ca nu are bani

ce pot face?

va multumesc
Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2011
wolfallo, utilizator
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 12:02, 10 Ianuarie 2011
1. Solicitare scrisa catre fostul angajator.
2. Petitie scrisa la ITM.
3. Dupa primirea raspunsului scris de la ITM, actiune in instanta, litigii de munca, avand ca obiect pretentii banesti.
4. Executare silita.

Va sugerez sa apelati la serviciile specializate ale unui avocat.
Pareare mea este ca ar trebui sa sariti peste "petitia scrisa la ITM" sau sa o faceti si sa nu mai asteptati raspunsul lor, actionand concomitent si in instanta.
Daca ar fi sa-i speriati fiti sigur ca mult mai repede s-ar speria de tribunal.
Procedurile celor de la ITM sunt si ele greoaie si cronofage si de cele mai multe ori angajatorul ii fenteaza fie prin "trageri de timp" fie "isi poate da autogol in favoarea lor" numai sa nu va faca dreptate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Injurii si acuzatii fara dovada si dat afara de la locul de munca fara a se acorda drepturile cuvenite annytinu annytinu am fost vinzatoare la un magazin cu produse lactate,care functioneaza si in prezent fara autorizatie,si toate actele necesare,iar cind a venit ziua de salariu ... (vezi toată discuția)
Litigii de munca vinerica vinerica Buna ziua! Nu stiu cui sa ma adresez? si daca ma poate ajuta cineva intr-o problema ,litigii de munca? Am lucrat la o societate privata si am fost nevoita sa ... (vezi toată discuția)