Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LITIGII DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LITIGII DE MUNCA

Buna ziua!
Nu stiu cui sa ma adresez? si daca ma poate ajuta cineva intr-o problema ,litigii de munca?
Am lucrat la o societate privata si am fost nevoita sa plec deoarece nu mi-am luat salariu pe lunile :partial octombrie,noiembrie decembrie 2010/ ianuarie 2011.Cine ma poate ajuta cu o informatie si daca este necesar sa ma reprezinte la proces.Adresa mea de email vinerica_carmen@yahoo.com,nr telefon 074/078310/0730609728.
Va multumesc.
Nu ne spuneti nimic despre contractul dv.de munca,de cand lucrati la firma respectiva etc.
Lucrati fara contract de munca?
Pentru recuperarea salariilor neplatite aveti doua posibilitati care se pot exercita concomitent , si anume: sesizarea ITM-ului si/sau actiunea in instanta.
1. sesizarea ITM-ului
Se depune la ITM-ul in a carei circumscriptie teritoriala isi are sediul social fostul angajator . Sesizarea se adreseaza Inspectorului Sef si va contine datele dvs de identificare, datele de identificare ale angajatorului - denumire, sediu, CUI - , precum si descrierea faptelor respective - neplata salariului din data de si pana la data de ....
ITM-ul va va raspunde in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei.

2. actiunea in instanta
Se depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu ... termenul este de 3 ani de la data de cand trebuia sa va plateasca salariul ... actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.
Daca va angajati avocat, onorariul acestuia se poate recupera de la partea adversa - in cazul in care castigati litigiul - sub forma cheltuielilor de judecata.