Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale microintreprindere cu doi asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

microintreprindere cu doi asociati

buna ziua
un SRL , cu doi asociati ( ambii admistratori), pe care dorim sa-l declaram microintreprintdere, poate avea ca angajat unul din asociati?
in celelalte topic-uri scria cineva ca se poate, dar situatia era putin diferita, srl-ul avea asociat unic.
va multumesc. o zi buna
Una din conditii pentru a trece ca si platitor pe venitul microintreprinderilor este ca la data de 31.12.2010 societatea sa aiba angajati.Nu are relevanta daca angajatul este asociat la firma respectiva.
- da, se poate. Prin modif aduse de Legea 441/2006 la Legea 31/1990 asociatul si administrator al sociatatii comerciale poate fi angajatul societatii. Legea nu distinge daca e unic asociat si administrator sau sunt mai multi.

Succes!
va multumesc mult pentru raspunsuri.