Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pfa - formular 220 + 070
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pfa - formular 220 + 070

1. Legat de formularul 220, ce trec la punctul II. 9 Document de autorizare? Cand am infiintat pfa-ul am primit certificatul de inregistrare, certificat constatator si Rezolutia nr X din data de XX.XX.XXXX. Trec numarul acestei rezolutii si data? Sau este alceva?

2. Mai trebuie sa completez si formularul 070 pentru luarea in evidenta?
3. Si o ultima intrebare, registrul- jurnal de incasari si plati mai trebuie avizat undeva (anaf)?

Multumesc.
grandanat a scris:

Declaratia 70 se depune optional la ONRC. Se poate depunde anterior la ANAF. Ca toata lumea completeaza si acea declaratie, e alta poveste.

nu e optional ...e OBLIGATORIU dar asta este JUDETE si judete si sincer nu vad ROSTUL sa declar de doua ori acelasi lucru :)) declar la ONRC si mai declar si la FINANTE , pentru ce!?
iubestedariarta, utilizator
iubestedariarta a scris:

daca cerea autorizare ACTIVITATII la ONRC acolo completeaza declaratia de mentiuni platitor sau neplatitor de tva, cu salariati fara salariati (i.i.) si nu mai e cazul sa intocmesca 070 inclusiv deschiderea punctului de lucru la INFIINTARE nu ulterior , dar de ce va mirati...PRACTICA ne ajuta sa perseveram, am citit formularul dar ONRC trimite si la finante datele de INFIINTARE a Pfa-ului, I.I.

DL. waSSSu LUMINATI NE CINE VI A DAT CERTIFICATUL DE INREGISTRARE ?

PFA.... certificat de inregistrare eliberat de registrul comertului
@wasssu
Daca pe cererea de inregistrare si autorizare PFA(depusa la registrul comertului) ati bifat si inregistrarea fiscala(bifa de la pct 7.4 si completarea anexei 1) atunci e in regula. Anexa 1 = formularul 070, deci nu mai trebuie sa-l depuneti la administratia financiara.