Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul de maternitate

Salut!!
La 6 luni jumatate se poate intra NORMAL in concediu de maternitate SAU DOAR LA 7 LUNI JUMATATE?
Legea 19/2000 : Asiguratele au dreptul, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcină şi lăuzie, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate. Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere. Concediile pentru sarcină şi lăuzie se compensează între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare.
obligatoriu este respectarea celor 42 de concediu de lauzie. Ceea ce inseamna ca puteti beneficia de concediu de maternitate (cod 08) cu 84 de zile inainte de data probabila a nasterii.
aveti de asemenea posibilitatea de a avea si concediu de risc maternal, daca starea de sanatate a d-voastra sau a fatului o impune.
Discutati cu medicul de familie sau cu medicul specialist.
sarcina usoara.
Geo_12003 a scris:

obligatoriu este respectarea celor 42 de concediu de lauzie. Ceea ce inseamna ca puteti beneficia de concediu de maternitate (cod 08) cu 84 de zile inainte de data probabila a nasterii.
aveti de asemenea posibilitatea de a avea si concediu de risc maternal, daca starea de sanatate a d-voastra sau a fatului o impune.
Discutati cu medicul de familie sau cu medicul specialist.
sarcina usoara.

De ce complici cu concediul de risc maternal, care e determinat de conditiile de munca care pot afecta gravida sau fatul ? Poate sa si ia medical cu 01 - boala obisnuita -pina intra in prenatal.