Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... problema demisol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

problema demisol

Buna ziua tuturor si felicitari pentru forum. Am si eu o problema si sper sa gasesc un raspuns la dumneavoastra. Locuiesc impreuna cu parintii mei, surorile si cumnatul meu intr-un apartament cu 2 camere intr-o vila nationalizata care contine 3 apartamente, o mansarda si un demisol in sectorul 1. Precizez ca imobilul nu a avut probleme de retrocedare. Parintii mei sunt singurii proprietari din imobil, cumparand locuinta de la icral in anul 1997, ceilalti locatari fiind chiriasi. Locuinta noastra detine in acte si o boxa la demisol. Exista posibilitatea sa cumparam, intr-un fel, si celelalte boxe de la demisol, pentru a transforma demisolul in locuinta?(mentionez ca demisolul are formatul unei locuinte, fiind gandit la constructie, in 1938, probabil ca spatiu pentru servitori).Va multumesc.
da:)
Celelalte boxe corespund apartamentelor inchiriate. Daca acesti chiriasi nu folosesc boxele si nici nu si-au manifestat dorinta de a cumpara apartamentele in a caror suprafate sunt incluse si boxele, puteti sa formulati o cerere la Primaria de care apartineti prin care va aratati intentia de cumparare a boxelor libere.