Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli cerere reconventionala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli cerere reconventionala

Intr-o cauza avand obiect uzucapiune paratii au depus cerere reconventionala privind iesirea din indiviziune. Cauza principala a fost solutionata definitiv ( respingere uzucapiune) in apel , dosarul fiind retransmis instantei de fond pentru solutionarea cererii reconventionale. Paratii reclamanti reconventionali ar dori sa renunte la judecata reconventionalei. Se pot cere cheltuieli de judecata de reclamanti ?
In raport de dispozitiile art 274 C proc civ numai partea cazuta in pretentii poate fi obligata la plata cheltuielilor de judecata. In situatia renuntarii la judecata suntem in situatia unui act de dispozitie al reclamantilor si prin urmare chiar daca vor solicita acestea nu vor fi acordate.
Eu ma refeream la art 246 al 2 ( renuntarea la judecata inaintea inceperii dezbaterii pe fond ).
Inteleg ca vreti sa intrebati daca dumneavoastra puteti solicita cheltuieli de judecata de la reclamanti. Din prima intrebare nu rezulta acest lucru "Se pot cere cheltuieli de judecata de reclamanti ? " cred ca trebuia sa intrebati daca se pot cere cheltuieli de la reclamanti.
Oricum ati intuit corect temeiul legal din care rezulta ca daca vi s-a comunicat cererea de chemare in judecata iar reclamantii renunta la judecata sunteti indreptatit la plata cheltuielilor de judecata.
Succes
Ati inteles exact invers.
puteti cere cheltuieli de judecata. e dreptul dvs.