Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit perioada ian.-sept.2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit perioada ian.-sept.2010

Daca,dupa ce am comparat impozitul pe profit datorat pentru perioada fiscala ian-sept.2010 cu impozitul minim aferent acestei perioade (ptr.cele 9 luni), rezulta ca am achitat impozit mai mult cu 1200 lei, trebuie reflectat acest lucru si in balanta la 31.12.2010 ? Adica trebuie inregistrat ,contabil , 691 = 4411 = - 1200 ?

Voi cum faceti ?
da asa faceti si evidentiati acest impozit de recuperat si in declaratia 101, aferenta ian-sept 2010.
daca depun ambele declaratii 101 (01-09 respectiv 10-12) le inregistrez in contabilitate pe amandoua la 31 decembrie?
multumim d-nul Radulescu!
Multumesc pt.raspuns. Asa ma gandeam si eu,ca trebuie reflectat in balanta,deoarece trebuie sa existe corelatie intre D.101 si soldul din balanta.