Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizare

In ce conditii se poate aplica o penalizare de 10% din salariu? Faptul ca te-ai certat cu un coleg poate fi sanctionat cu penalizare?
O penalizare cu 10% din salariu se aplica pentru o abatere disciplinara prevazuta in regulamentul intern si doar dupa o cercetare disciplinara.
Cearta cu un coleg poate fi abatere disciplinara poate perturba bunul mers al oridnii in societate.
Pentru aplicarea pedepsei respectine salariatul trebuie sa fie convocat in scris la cercetarea disciplinara cu 5 zile inainte de data efectuarii acesteia.
Daca pedeapsa nu este aplicata conform legii decizia de sanctiune este nula.