Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stoc de marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stoc de marfa

Buna. Ma poate ajuta cineva? Am un magazin de piese auto (S.R.L.) la care am un stoc de marfa in valoare de un miliard de lei. Am suspendat activitatea si n-am depus bilantul la Registru Comertului si dupa 2 ani o radiat din oficiu de la registru comertului.
Ce se intampla cu stocul de marfa ce am avut daca firma ii radiata de la regstru comertului?
In drept, verificati art. in baza caruia vi s-a radiat societatea. Reprezinta ultima din cele 3 stadii, dizolvare, lichidare, radiere. Fara bilant nedepus, care banuiesc ca ar fi fost si motivul actiunii RC, nu se poate indentifica stocul fizic. In acest moment, nu se mai poate face nimic. In fapt, acel stoc "este in aer".
Deci inseamna ca pot sa fac orice cu stocul respectiv.
Multumesc pentru ajutor